22 Mayıs 2022

Örgü Modelleri Ve Çeşitleri

0 0
4 min read
0 0

Türk kadının sabır, zarafet ve ustalık örneği olarak ilmek ilmek işledikleri iğne oyaları, yüzyıllardır Anadolu kadını tarafından dokunmaktadır. Dünyada ” Türk Danteli” olarak bilinen iğne oyası motifleri çeşitli renk ve desenler kullanılarak içinde birçok mesaj barındırmaktadır.

 

 İğne Oyası Motifleri

 

Bu oya motifleri kadının hayal dünyasının ürünü olarak; acı, umut, öfke, mutluluk gibi birçok duyguyu imgelemektedir. Oyaların gizli diliyle bazen bir genç kızın aşk acısına şahit olurken bazen de; bir gelinin ve ya kaynananın sevinç, mutsuzluk gibi duygularına kulak vermiş oluruz.

 

Yüzyıllardır Anadolu kadını, gerek renkler kullanarak, gerekse motifler aracılığıyla hayal dünyasını ve duygularını ilmek ilmek işlemiştir.

 

 İğne Oyası Nerede Kullanılır

 

Osmanlı kadınının mirası olan iğne oyaları birçok eşyayı süslemek için kullanılmaktadır. Özellikle yemeni kenarlarını süslemek için kullanılan bir oya çeşididir. Havlu kenarlarını süslemek için de yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

Eskiden kullanılan para keseleri, cep saati kılıfları ve mendil kenarları da rengarenk iğne oyaları ile bezenmiştir.

 

Ayrıca sandık, sehpa ve yatak örtüleri de iğne oyaları ile zarif bir şekilde süslenmiştir.

İğne oyası, günümüzde hala yemeni, sehpa örtüsü, havlu kenarı işlemesi ve gümüşlük süslemesi olarak kullanılmaktadır.

 

  BEBEK YELEKLERİ

 

Bebek yelekleri, örse de örmese de her kadının kışın çocuğu için vazgeçemediği bir kıyafettir. Kız ve erkek bebekler için ayrı renk ve motifler kullanılarak örülen yelekler için birçok model bulunmaktadır.

Erkek çocuklar için genellikle mavi renk ve tonları çokça tercih edilmekle birlikte sarı, kahverengi ve gri tonları da kullanılmaktadır.

 

Kız çocukları için seçilen hakim renk pembedir. Bunun yanında kırmızı, lila, beyaz renkler ve tonları da tercih edilmektedir.

 

 Bebek Yelek Modelleri

 

Bebek yelekleri için birçok model mevcuttur. Düğmeli yelek modelleri, tek renkli ve iki renkli yelek modelleri, tığla örülen modeller, haroşo örgü modelleri, dantelli modelleri, yazlık modeller gibi birçok model mevcuttur.

 

 

0- 1 yaş aralığındaki bebekler için çok popüler olan kısa kollu tişört koluna benzeyen model annelerin vazgeçilmezidir. Cepli modeller yine sevilen modeller arasındadır. Yine ön kısmı desenli (örn; tavşan, araba, bebek, vb ) bebek yelek modeli çokça tercih edilmektedir.

 

 Tığ Oyaları

 

Oyalar, bulundukları yörenin gelenek göreneklerine, yaşayışlarını, duygularını, sosyal yaşantısını anlatan eserlerdir. Anadolu’ da evlenme çağı gelen kızların çeyizinde bulunması gereken olmazsa olmazı tığ oyalarıdır. Tığ oya modelleri Anadolu kadınının favorisidir, çok emek ve zaman gerektiren bir işlemdir.

 

 Tığ Oyaları Kullanımı

 

Tığ oyaları yemeni kenarları, havlu kenarları, sehpa örtüleri, vitrin ve ya gümüşlük süsleme için kullanılır. Genç kızların çeyizlerinde özellikle tığ oyaları ile süslenmiş yemeniler favoridir.

Yeni gelinler gösterişli modelleri kullanırken, genç kızlar daha sade modelleri tercih ederler. Yaşlılar ise eski modelleri kullanırlar.

 

Oyalar geçmişten günümüze gelen estetik bir süslenme şeklidir. Anadolu kadını yemeni ya da yazmayı oyasız kullanmamaktadır. Oyalar Türk kadınının yaratıcılığını, göz zevkini ve marifetini ortaya çıkartan faktörlerdir.

 

 Tığ Oyası Modelleri

 

Günümüzde milyonlarca çeşit tığ oyası modeli bulunmaktadır. Mekik, halkalı, çiçek desenli, yaprak desenli birçok oya modeli bulunmaktadır. Çeşitli hayvan, bitki, araç ve gereç modeli tığ oyaları için motif olarak kullanılmaktadır. Yapılan oya işlemeleri zamanla çeşitleri daha da artırılarak topluma kazandırılmıştır. Oyalara verilen isimler o yöredeki inancı, duygu ve düşünceleri ortaya koymaktadır.

Oyalar Orta Asya’dan beri bütün Türklerin bildiği ve kullandığı örgü çeşididir. Günümüzde de Anadolu’ da çok yaygın ve geniş bir kullanım alanına sahiptir. Eğer siz de el işine ilgi duyuyorsanız bayanlar arasında popüler olan http://www.orguvakti.com sitesine göz atabilirsiniz.

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın