16 Mayıs 2022

Orkideler Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

0 0
2 min read
0 0

Bazı orkide türlerinin 100 yıla kadar yaşayabildiğini biliyor muydunuz? Ya da dünyada kayıt altına alınmış 25.000’den fazla orkide türü olduğunu? Orkideler çok sıcak ve çok soğuk iklimler haricinde hemen hemen her yerde yetişebilirler. Gelin orkideler ile ilgili bilinmeyen gerçekleri daha yakından inceleyelim.

Orkideler hakkında büyüleyici gerçekler…

Her bir orkide çiçeği simetriktir, eğer çiçeği tam ortadan ikiye ayırırsanız birbirine eş iki parça elde edersiniz.

Orkide çiçeği, türüne bağlı olarak birkaç saat ile 6 ay arasında yaşam süresine sahiptir.

Dünyada en çok kullanılan tatlardan biri olan vanilya, bir orkide türü olan vanilla planifolia’dan elde edilir.

Orkideler çok eski bitkilerdir, bulunan fosil kalıntılarına göre orkideler, 100 milyon yıldır dünyada yaşamlarını sürdürüyor.

Bazı orkide türleri, diğer bitkilerde olduğu gibi güneş ışığı ve karbondioksidi kullanarak kendi besinini üretemez. Bunun yerine köklerinde yaşayan mantarlardan parazit beslenirler.

Bazı orkide türleri bir bozuk para kadar küçükken bazı türler onlarca kilo ağırlığa ulaşabilir.

İnsanlar orkideyi birçok farklı amaçla kullanır. Orkideden elde edilen özler, parfüm ve baharat üretiminde kullanılır.

Orkideler çoğalabilmek için böceklere bağımlıdır. Böceklerin soyunun tükenmesi, orkidenin de soyunun tükenmesine yol açabilir. Orkidelerin ürettiği milyonlarca polen arasından sadece birkaçı bitki haline gelmeyi başarır.

Hediye Olarak Orkide:

Orkideler ile ilgili bu kadar inanılmaz gerçek varken insanoğlunun orkideye bu kadar ilgi göstermesi hiç de şaşırtıcı değil. Orkide çiçeği, hemen hemen her renkte bulunabilmesi ve zarif görüntüsüyle her zaman popüler bir hediye seçeneği olmuştur. Tarih boyunca dekoratif amaçlarla veya kadınlara verilen zarif bir hediye olmak üzere kullanılmıştır. Orkideler, çiçek renklerine göre farklı kavramları temsil etmektedir. Orkideler, beyaz, fuşya, sarı, mor ve mavi renklerde bulunabilir. Beyaz orkideler zerafeti, fuşya orkideler saflığı, sarı orkideler sıcaklığı, mor orkideler asaleti ve mavi orkideler aşkı temsil eder.  Mavi renkli orkide normal şartlar altında doğada bulunmamasına rağmen günümüzde çeşitli renk çektirme yöntemleri kullanılarak elde edilebilmektedir. Mavi renkli orkide siparişi Hollanda’dan yapılmakta ve ülkemize ithal olarak getirilmektedir. Orkideler genellikle vazoda, saksıda, buket şeklinde veya çiçek sepeti şeklinde tercih edilirler. Orkidenin çiçek sepeti şeklinde hediye edilmesi son zamanlarda ortaya çıkmakla birlikte insanlar tarafından sevilen bir hediye verme şekli haline gelmiştir. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte orkide çiçekleri daha ulaşılabilir bir konuma gelmiş ve online orkide siparişi gibi yöntemlerle sıklıkla tercih edilmeye başlanmıştır.

Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın