Osmanlı’ nın En Muhteşem Zamanlar ve Kösem

22 Şubat 2016 Pazartesi, 17:49

Osmanlı’nın en muhteşem zamanları, 15, 16 ve 17. Yüzyıllar arasında yaşanırken, bunda o dönemin dirayetli padişahlarının çok büyük etkisi olmuştur. Okullarda okunan tarihlerde daha çok seferler ve savaşlar konu edilse de bir de saray içinde entrikalarla dolu çok açık olmayan bir tarih vardır. Tarihin bu gizli kalan yönü aslında tüm dünyanın yakından tanıdığı o muhteşem ve kudretli padişahların, o tahtlara nasıl çıktıklarını ve buna nasıl yön verdiklerini anlatmaktadır.

Tarihimizde Kösem Sultan gibi padişahlar kadar etkili olmuş kadınlar da mevcuttur aslında. Türk toplumuna çok şey veren bu ünlü Sultan, en başta 4. Murat gibi bir cihan padişahını Türk toplumuna vermiştir. Annesinin devlet yönetimi ile ilgili olan işlerine karışmasını çok istemeyen 4. Murat, yine de o annenin evladı olması ve onun öğrettikleri ile büyümesi nedeni ile Kösem Sultan’ın da istediği kararları vermiş olmaktaydı. Yaşamı boyunca birkaç kez eski saraya ve gözden uzağa da sürülmek istenen Sultan, çok güçlü bir kadın olmasının da etkisi ile bütün iktidar kavgalarından galip çıkmayı başarmıştır.
Kosem-sultan
Geçtiğimiz yıllarda çoğu kez işlenmesine karşın, insanların Kösem Sultan’ı hakkı ile tanıdıklarını söyleyemeyiz. Duruşu, otoritesi ve güzelliği ile tüm Osmanlı sarayını etkisi altına almış olan bu güzel sultan her ne katar şatafatlı bir hayat sürse de hiç hak etmediği şekilde odasında boğulmuş halde bulunmuştur. Eşi 1. Ahmet’in mezarına gömülen Sultan tarihin çok önemli kilometre taşlarından biri olmuştur.

http://www.kosemsultan.net

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...