23 Ocak 2021

Panik atak krizini atlatmanın 6 yolu

Genellikle nedensiz bir şekilde ortaya çıkan ve en tipik özelliklerinden biri ölüm korkusu olan panik atak kriziyle başa çıkmak için bu tavsiyeleri uygulayabilirsiniz.<br />
0 0

Panik atak, beklenmedik bir anda kendiliğinden ortaya çıkan, kişide korku ve huzursuzluk yaratan panik nöbetleriyle seyreden bir hastalıktır. Pek çok insan hayatlarının bir bölümünde bunu mutlaka yaşıyor. Elbette uzun dönemde bir uzmana görünmelisiniz ancak o anda sizi yatıştıracak birkaç öneri var.

Nefes alışınızı yavaşlatın

Panik atakla başa çıkmanın en etkili yollarından birisi nefesinizi yavaşlatmaktır çünkü vücudunuzu rahatlatmaya yardım eder. Kriz sırasında genellikle hızlı ve seri nefes alırız çünkü aşırı heyecanlanırız. Eğer nefesini yavaşlatmakta zorluk çekiyorsanız, kağıt bir poşet içine nefes alıp verin.

Böylece beyninize ulaşan oksijen miktarı azalacak ve bu da nefes almanızı otomatikman yavaşlatacaktır.

Kendinize bunun geçeceğini hatırlatın

Sizi rahatlatacak şeylerden biri de bunun geçeceğini hatırlamak olacaktır. Panik ataklar sadece 10 dakika civarında sürer, sakin olun, geçecek. Birçok kişi panik atak ile birlikte gelen fiziksel duyumları anlamaz ve bunlar yüzünden öleceğini düşünür. Bu güne kadar kimse panik atak yüzünden ölmedi, sakinleşin, iyi olacaksınız. 

Panik atağınız ile kavga etmeye çalışmayın. Başlayan bir atağı durduramazsınız ama sakin davranırsanız daha çabuk geçecektir. Bu herkesin başına gelebilir, üstesinden geleceksiniz. Negatif etkiler yerine başa çıkma yollarına odaklanırsanız, panik atağı atlatabilirsiniz. ‘Ben güçlü bir insanım ve bunun üstesinden geleceğim’ diye düşünmek, kendinizi yerlere atmaktan çok daha etkili bir yöntem.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın