18 Nisan 2021

Pedodonti

0 0

Pedodonti Nedir?

Pedodonti çocuk diş hekimliğidir. Çocuk diş hekimine ise pedodontist denilmektedir.

Pedodontide Hangi Diş Hekiminin Görevi Nedir?

Çocuk diş hekimi hem diş problemlerini tedavi eder hem dişlerde yaşanabilecek olası sorunlara karşı önlem alınır, hem dişler kontrol altında tutulur, hem de çocuklarda dişçi korkusu oluşmadan birye olduklarında diş hekimine düzenli gitmeleri için iletişim odaklı hizmet verir.

Kısacası pedodontistin görevi hem psikolojik hem de tıbbi açıdandır.

Çocuk Diş Hekimliğinin Sağladığı Hizmetler Nelerdir?

Çocuk diş hekimliğinin sağladığı hizmetler,

– Ortodonti tedavileri
– Diş dolgusu
– Kanal tedavisi
– Diş çekimi
– Flor ve girintilerde fissür uygulaması
– Diş ve ağız bakımı eğitimi
– Dişçi korkusunun oluşmaması veya yenilmesi için iletişim odaklı muayeneler
– İlk diş muayenesi

Estetik Diş Hekimi

Çocuk Diş Hekiminin Uyguladığı Ortodontik Tedaviler Nelerdir?

Ortodonti dişlerdeki şekil bozukluklarınının tedavi edildiği branştır. Dişlerdeki şekil bozuklukları çocuk yaşta oluşur. Dişlerdeki şekil bozuklukları, çarpıklıklar, eğri diş duruşur, üst üste binen dişler, aynı dizinde olmayan dşlerdir. Bu bozukluklar yapısal ya da emzik emmekten kaynaklı olabilir. Bu problemler çocuk yaşta pedodontist tarafından tedavi edilmelidir. Çünkü çocuklukta tedavi edilemeyn ortodontik problemler ileri yaşlarda ciddi diş problemlerine hatta diş kayıplarına neden olabilir.

Ortodontik tedaviler diş teli, hayalet diş teli damaklık gibi uygulamalr ile yapılır ve düzenli kontroller ile teller revize edilir. Dişler aynı dizinde sıralanınca teller çıkartılır. Ortodontik tedaviler belli bir süreç gerektiren tedavilerdir ve takılan teller düzenli olarak kullanılmalıdır.

Çocuk Diş Hekimliğinde Fissür ve Flor Uygulaması Neden Yapılır?

Flor ve fissür uygulaması dişlerde,

– Sararmanın önlenmesi
– Lekelenmelerin engellenmesi için
– Bakteri birikmesinin önlenerek çürük oluşumunun engellenmesi için yapılır

Flor ve Fissür Nasıl Uygulanır?

Koruyucu uygulamalar olan flor ve fissür uygulamaları fırça yardımı ile yapılır. Doğal bir element olan flor dişler temizlenip kurulandıktan sonra her dişe aynı miktarda fırça ile sürülür.

Fissür ise daha çok girinti ve çıkıntılara sürülerek uygulanır. Bu uygulamalar düzenli olarak belli aralıklar ile yapılamlıdır. İşlemler çok kısa sürmektedir ve acı, kanama, ağrı söz konusu değildir.

İlk Dişlerin Muayenesi Nasıl Yapılır?

İlk dişler bebek 6 aylık iken çıkmaya başlar. Bu diş ağız içinde yer aldıktan sonra pedodontist tarafından muayene edilmelidir. Bu konuda ebeveynlerin titiz davranması çocuğun diş ve ağız sağlığı açısından önem taşımaktadır.

İlk diş diş hekimi tarafından muayene edilir bu dişten yola çıkarak diğer dişelrin sağlık durumu tahmin edilir. Çıkacak olan dişlerde sorun yaşanmaması için beslenme ve diş bakım önerileri ebeveynlere anlatılır. Bu muayenelerde doktorun aynı olması aile ve bebeğin iletişimi, bebekte dişçi korkusu oluşmaması için çok önemlidir. Çünkü dişçi korkusu olan bireylerde saha ciddi diş ve ağız sağlığı problemleri yaşanmaktadır.

 

 

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın