20 Nisan 2021

Penguen anne misiniz kanguru mu

Çocuğunuzu yetiştirirken ona nasıl bir disiplin uyguluyor, hangi kuralları koyuyorsunuz?<br />
0 0

Aktüel dergisinden Birol Biçer, “dediğim dedik” kaplan anne modelinden sonra psikologların yeni anne modelleri belirlediklerini söyleyerek, bu anne modellerini incelediği yazısını şöyle sürdürüyor’
Amy Chua’nın Çin usulü radikal çocuk eğitimi teorisini ortaya atan kitabından sonra tüm dünyayı bir “kaplan anne” tartışmasıdır aldı gitti. Yale Üniversitesi’nde görev yapan Çin asıllı Amerikalı profesörün, neredeyse totaliter denebilecek bir annelik ve çocukluk eğitimi öngören “Battle Hymn of a Tiger Mother” kitabı uzun süre çok satanlar listesinin zirvesindeydi.
Amy Chua’nın kendi annelik uygulamasından hareketle önerdiği annelik uygulamasından hareketle önerdiği anne modeli çocuklara büyük serbesti tanıyan Batılı modellere göre oldukça katı ve disiplinli olan Çin usulü anneliği öne sürüyor. Kaplan anne tabiri çok tutunca hayvan sembolleriyle anılan yeni anne modelleri ortaya sürülmeye başlandı. İşte ortaya çıkan yeni moda annelik modelleri…
Kaplan anneler’ Anne değil diktatör
Bu modelin en önemli temsilcisi “kaplan anne” tanımının da mucidi olan ve adeta Çin işkencesini bir çocuk yetiştirme sanatına dönüştüren yazar Amy Chua. Kaplan anne, çocuklarının hayatta güçlü ve başarılı olmak zorunda olduğu için hayatın kuralı basit’ İki tür insan var; güçlüler ve zayıflar… Ya da başka bir deyişle kazananlar ve kaybedenler.
Kanguru anneler’ Çocuğa aşırı düşkünlük
Bu anne türü de çocuğuna biraz fazla düşkün. Ama kaplanlar gibi disiplinli ve zorlayıcı değiller. Neden mi kanguru deniliyor? Bebeklerini bir türlü bırakamıyorlar da ondan. Yani bir tek keseleri eksik… Hayatlarını çocuklarının steril ve mutlu bir ortamda yaşamasını sağlamaya adamışlar. Bu anne türünün ülkemiz de oldukça yaygın olduğunu söylemek mümkün…
Penguen anneler’ Çocuğu bırakıp gezmeye
Anne kategorileri içerisinde en ilgisiz olanlara bu isim veriliyor. Bu gruptakiler, kaplan annelerin tam tersi sayılabilir. Küçük bir kız annesi olmasına rağmen hayatından skandallar bir türlü eksik olmayan fotomodel Kate Moss ve Aşk-ı Memnu’daki Firdevs Hanım penguen annelerin en ünlü temsilcileri olarak gösteriliyor. Bu kategoriye Britnry Spears da dahil.
Yunus anneler’ Çocukla çocuk
Bunlar en sevgi dolu ve en oyuncu olanları. Yani oğluyla oğlan, kızıyla kız, bebeğiyle bebek, yetişkiniyle yetişkin olma yeteneğine sahip ve bu kılıklara bürünen anneler. Çocuğu küçükken onun oyuncaklarıyla oynayan, büyüdüğünde ise beraber iPhone ya da Facebook’ta takılan türden anneler yani.
Ayı anneler’ Çocuğu için dünyaları yıkar
Ayı, gözü kara fedailiğin, koruyuculuğun sembolü olduğu için bu tür annelere bu isim yakıştırılıyor. Bu tanımlamada Alaska’nın Grizzli ayılarının tarifinin de etkisi yok değil. Çünkü yavruları tehdit altında olan bir Alaska ayısından daha tehlikeli bir şey yok. İşte yavrularını korumak için her şeyi yapmaya hazır annelere bu sebeple bu isim veriliyor. Ancak bunların evlat koruyuculukları bazen insaf sınırlarını zorluyor.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın