17 Ocak 2022

Prematüre Bebeklerde Akciğer ve Kalp Sorunu

0 0
2 min read
0 0

Prematüre bebeklerde, tıpta 37.  haftadan önce doğan bebekler için kullanılan bir terimdir. Prematüre doğum yapmanın birçok nedeni vardır. Bu nedenlere, annenin hormonal bozuklukları, beslenme yetersizlikleri, yaşı, annede hipertansiyon, sık doğum yapması, annede görülen enfeksiyonlar ve annenin sigara, içki, uyuşturucu kullanması gibi birçok örnek verilebilir. Erken doğan bebeklerde patolojik birçok durum görülür. Bu durumların temel sebebi, bebeğin erken doğması ve anne karnında tam gelişimini tamamlayamamasıdır. Ülkemizde her yüz doğumun sekizinde, prematür doğum görülmektedir. Prematür doğum olan bebeklerde en sık yaşanan ve bebeğim hayatını ve geleceğini tehdit eden sorunlar, akciğer ve kalp kaynaklıdır.

Prematüre Bebeklerde Kalp Sorunları

Prematüre bebekler, anne karnında tam büyüme ve gelişim gösteremeden doğarlar. Bu eksikliklerde birçok sorunu beraberinde getirmektedir. Bu sorunların en önemlilerinden birisi kalp sorunlarıdır. Kalp sorunları, birçok şekilde görülebilmektedir. Bebek, kalp deliği kapanmadan doğabilir. Bu benekte kirli temiz kam karışmasına, buna bağlı hipoksiye neden olacaktır. Bebek, kalp lifleri doğuma hazırlanacak kadar gelişmeden doğabilir. Bu prematür bebekte kalp yetmezliği ile sonuçlanmaktadır. Anne karnındayken aort ile akciğer atar damarı arasındaki bağlantı kapanmadan doğarlar. Buda bebeğin solunumu yetse de vücutta oksijen azlığıyla sonuçlanmaktadır. Bu gibi durumlar, beyin için tehlikelidir. Yetersiz oksijenlenme, beyinde dönüşü olmayan hasarlara sebep olmaktadır. Oluşan merkezi sinir sistemi hipoksisi, gelecekte bebekte zeka geriliği, anlamada zorluk gibi sorunlara neden olacaktır.

Prematür Bebekte Akciğer Sorunları

Prematür bebeklerde akciğer sorunları kalp sıkıntılarıyla birlikte çok sık görülür. Kronik akciğer hastalığı, prematür doğumun akciğer hastalığıdır. Bebekler yeterli solunum gücüne ve yetisine sahip olmadan doğarlar. Solunum sıkıntısının başlıca nedenleri; akciğerin sönmesini engelleyen sürfaktan sentezi tamamlanmaması, toraks duvarı kasları ve diyaframın tam gelişmemiş olmasıdır. Bu gibi sorunlar prematür bebekte solunum sıkıntılarına neden olmaktadır. Solunum sıkıntısı, yetersiz kalp gücüyle de birleşince de prematür bebekte dönüşü olmayan santral sinir sistemi hipoksinine neden olmaktadır. Bebek doğumdan sonra yeterli oksijen için oksijen desteğine bağlanmaktadır.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın