17 Ocak 2022

Psikolog Kime Denir ve Pedagog İle Arasındaki Fark Nedir?

0 0
3 min read
0 0

Ebeveynlerin aklını kurcalayan ve en sık karşılaşılan şey pedagog ve psikoloğun arasındaki farktır. Bu terimlerin çoğunlukla aynı anlamlarda kullanılması yapılan en büyük yanlışlardan biridir. Çocuğunda garip davranışlar gözlemleyen aileler, internet üzerinden araştırma yaptıkları zamanlarda çıkmaza düşebilmektedir.

Psikolog Kime Denir?

Üniversitenin 4 yıllık Psikoloji bölümünden mezun olan kişilerdir. Diplomayı aldıkları zaman mezunlara psikolog unvanı verilir. Psikologların yetişkinler ve çocuklar açısından ilgi alanını belirledikten sonra, tercih ettikleri alanda uzmanlıklarını almaları gerekmektedir. Örneğin, çocuk psikolojisi çerçevesinde kendini geliştirmek isteyen bir psikolog, gerekli eğitimi, stajı ve kursları tamamladıktan sonra çocukların tedavisi için çalışmalar yürütebilir konuma gelebilmektedir.

Pedagog Kime Denir?

Pedagoglar, hem psikoloji hem de çocuk gelişimi alanında kendilerini geliştiren kişilerdir. “Çocuk Eğitimi” üzerine çalışmalar yürütürler. Konusunda yetkin bir pedagog olmak için, yalnızca ilgili bölümlerden mezun olmak yeterli değildir. Gerekli eğiti, stajı ve kursu tamamladıktan sonra bunun yanında çocukların bulunduğu yerlerde (okul gibi) çalışmış ve yeterli tecrübe kazanmış olması gerekmedir.  Türkiye’de birçok ünlü pedagog bulunmaktadır. Bunların arasında Karşıyaka pedagog Seval Hacim Kılıç, Pedagog Sevil Yavuz gibi birçok pedagog Türkiye’de en iyi şekilde pedagog hizmeti vermeye çalışmaktadır.

Doğru Uzman Seçimi

Pedagog ve çocuk psikolojisi çocuğunuzun ileriki hayatını etkileyebileceğinden, uzman seçiminde ailelerin özverili davranmaları gerekmektedir. Ünlü Pedagog İstanbul, Pedagog İzmir ve Pedagog Ankara uzmanları gibi Türkiye’de bu alanda ihtisas yapmış çok iyi doktorlarımız bulunmakta.  Kulaktan dolma haberlerle ve çevrenin önerileriyle hareket etmektense sıkı bir araştırma yapılması önemlidir. Seçeceğiniz uzman kişinin hangi üniversiteden mezun olduğu, aldığı ekstra eğitimler, yurt dışı tecrübesinin olup olmadığı araştırılması gereken soruların başında gelmektedir.

Psikolog ve pedagog gerektiği zaman, çocuğun düzgün bir şekilde gelişimini tamamlaması ve hayata hazırlanması açısından ekip olarak çalışma yürütebilir. Her iki daldan mezun kişilerin ilaç yazma ve ilaç önerme gibi yetkileri bulunmamaktadır. Pedagog, çocuğun kişisel gelişimine katkı sağlamakla görevliyken, psikolog çocukta oluşan psikolojik travmaları ve bununla birlikte çocuğun ileriki hayatını etkileyebilecek kronikleşmiş sorunları çözmekle sorumlu kişidir. Psikologlar insanların düşüncelerini okuyamadıkları için teşhis ve tedavi süreçlerinde aileye de büyük görevler düşmektedir. Bu süreçte, aileler çocuklarına gereken desteği vermelidir. Çocuğunuzun travmatik sorunları, ev ortamında meydana gelen birtakım sorunlardan kaynaklı olabilir.  Bu yüzden, size yardımcı olabilecek uzmanı belirledikten sonra yaşananları doktora anlatma konusunda, ailelerinde şeffaf olması büyük önem taşımaktadır.

Çocuğunuz için psikolog ve pedagog seçimi konusunda doğru uzmanı seçmek çok önemlidir. Genç bireylerin doğru psikolojik desteği alması gelecekteki hayatlarının doğru bir şekilde ilerlemesi, kendisiyle ve insanlarla olan ilişkisi açısından çok kritik bir konudur.  İnternetten birçok psikolog sitesi bulunmaktadır ve bunların arasında iyi bir araştırma yaparak online randevu almalısınız.

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın