23 Mayıs 2022

Rahat bir uyku için bunları tüketin

0 0
2 min read
Yorgunluk, stres ya da düzensiz beslenme gibi etkenler yüzünden gece yattığınızda uykuya dalmakta zorlanıyor olabilirsiniz. Uykusuzluk sorununuza karşı bu gıdalar size ilaç gibi gelecek.<br />
0 0

Gün içerisinde koşuşturma, stres, gerginlik derken kafamızı yastığa koyar koymaz uyumak kolay olmuyor. Yalnış ve düzensiz beslenmenin uykusuzluk problemine davetiye çıkaracağını söyleyen İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ziya Mocan, “Kan basıncını ve nabzı düşüren gıdalar metabolizmayı da yavaşlatarak uykuya yardımcı olurken, bazıları ise metabolizma ve beyin aktivitesini artırarak uykuyu zorlaştırabiliyor” diyor.

Prof. Dr. Mocan, daha rahat ve sağlıklı bir uyku için şu önerilerde bulunuyor’

Melisa çayı’ Günün yorgunluğunu atmaya yardımcı olur. Kaynamış 1 bardak suyun içine 1 tatlı kaşığı kadar melisa atın. 5 dakika, kısık ateşte kaynatın. 1-2 dakika bekletip ılık olarak tüketin.

Rezene çayı’ 1 fincan kaynar suya 1 çay kaşığı rezene atıp 10-15 dakika kadar demleyip için.

Sarı kantaron çayı’ Stres, sinir bozuklukları ve uyku problemleri için kullanılır. Suyu kaynatıp, bitkileri içine atın ve demlendirin. Günde 2 defa için. 

Papatya çayı’ Dinlendirici ve sakinleştirici özelliği vardır. Kolay uykuya geçmeye yardımcı olur. 1 tatlı kaşığı papatya çiçeğini, kaynamış suya koyun. 10-15 dakika demlenmesi bekleyip ve süzerek için. 8 saatlik kesintisiz bir uykuyu garanti edin.

Bitki çaylarının yanında bu gıdaları tüketmek de sağlıklı bir uyku için iyi gelebilir’

Tahıllı ekmek’ Yorucu bir iş gününün ardından akşam yemeğinde, serotonin salınması için, 2 dilim tahıllı ekmek arasına bir parça ızgara veya haşlanmış hindi, tavuk eti ve ayran uykunun habercisidir.

Süt’ İyi bir triptofan kaynağı olan sütteki kalsiyumun ve süt proteinin de vücut üzerinde yatıştırıcı bir etkisi vardır. Ilık süt ve 1 tatlı kaşığı fıstık ezmesi rahat bir uykuya dalmanızı sağlar. 

Muz’ Triptofan, magnezyum ve potasyum zengini muz, kasları gevşetip derin bir uykuya dalmanızı sağlarken, uyku kalitenizi de artırır. 

Yulaf ezmesi’ 3 kaşık yulaf ezmesini yarım bardak düşük yağlı sütle hazırlayıp üzerine tarçın ekin.

Kıvırcık salata’ Akşamları yenen kıvırcık salata daha iyi uyumanıza yardımcı olur. Çünkü salatadaki sütlü bitki özü lactucine adlı afyon uyku ve gevşeme sağlar.

Bal’ Yapılan araştırmalarda balın içerisindeki oreksin isimli doğal içerik beynin kendini kapatıp dinlenmesine yardımcı oluyor. Bu da vücudu dinlendiriyor. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın