17 Mayıs 2022

Reflü ve Tedavisi

0 0
4 min read
0 0

 Reflü milyonlarca insanı yakından ilgilendiren, sık görülen bir rahatsızlık. Göğüs arkasında yanma ve ağızda acı ve ekşi tatlarla bilinen reflünün sebepleri ve tedavisine dair bilmeniz gereken bütün detayları reflü ve obezite cerrahisi uzmanı Op. Dr. Murat Üstün anlatıyor.

Reflü nedir?

Reflünün kelime anlamı “geriye kaçıştır”. Kısaca, safra gibi mide salgılarının yukarı, yemek borusuna doğru gitmesidir.

Reflünün sebepleri nelerdir?

“Reflü sadece yaşam tarzı ya da genetik sebeplerden ötürü ortaya çıkan bir rahatsızlıktır” şeklinde bir tespit yerinde olmayacaktır. Burada önemli olan nokta mide kapakçığının doğru çalışıp çalışmadığıdır. Eğer mide kapakçığınız doğru çalışıyorsa, yediğinizden bağımsız olarak reflü gibi bir probleminiz de olmayacaktır.

 

Peki bu durumu neler bozar? Dikkatsiz yapılan ağırlık çalışmaları gibi karın iç basıncını aşırı artıracak aktiviteler bozabilir. Daha sık görülen sebep nedir diye soracak olursanız, şişmanlık!

Yine de tekrar etmek gerekir ki reflü, genç – yaşlı, kadın – erkek her insanda görülebilen bir rahatsızlıktır.

Reflünün belirtileri nelerdir?

Çoğunlukla göğüs kafesinin içinde duyulan yanma, ağızda acı – ekşi tat hissedilmesi, gıcık şeklinde bir öksürük, ses kısıklığı gibi belirtilerle gelir. En çok yemek sonrası hissedilir. Yemek yedikten sonra yatmak ise durumu daha da kötüleştirir.

Reflü vakalarının ortak özellikleri nelerdir?

Reflü biraz farklı bir rahatsızlıktır ve sindirim sisteminin bin bir suratı da denilen, değişik hastalarda değişik belirtiler veren bir durumdur.

Çoğunluktan bahsetmek gerekirse hastaların büyük bir kısmında gastritle karıştırılmasına sebep olan ana şikâyet yanma ve ekşime gibi durumlardır. Bununla birlikte en sık görülen belirtilerden birisi de tıpkı kalp yanması gibi hissedilen göğüs kemiğinin arkasındaki yanma hissidir. Fakat dediğimiz gibi reflü değişik bir rahatsızlıktır ve hastaların 5’te birlik bir oranında farklı belirtilerle de kendini gösterebilmektedir.

Reflü hastalarının nelere dikkat etmeleri gerekiyor?

Hastaların dikkat etmesi gereken durumların bazıları aşağıdaki gibidir:

  1. En önemlisi problemi artıran gıdalardan uzak durmaktır. Bunlar esas olarak, yağlı yiyecekler, çay, kahve, gazlı içecekler ve hatta kakaodur.
  2. Yemek yedikten sonra hemen uzanılmamalıdır.
  3. Yatmadan 3 saat önce yeme işlemi kesilmelidir.
  4. Kalori tüketimi kısıtlanmalı ve fazla kilolarda kurtulmak gerekir. Kilo, reflü şikâyetlerini artırmaktadır.
  5. Eğer kullanılıyorsa sigara hızlı bir şekilde bırakılmalıdır. Sigara mide asidini artırdığı gibi mide kapakçığının fonksiyonunu bozar.
  6. Karın içi basıncını artıracak ağırlık aktivitelerinden, karnı sıkan giysilerden kaçınılmalıdır. Kabızlık mevcutsa giderilmelidir.

 

Reflü tedavi edilebilir mi?

Kesinlikle tedavi edilebilir. Fakat sorulması gereken soru, “kolay tedavi edilebilir mi?” Reflülü 5 hastanın 4’ünde kolay bir şekilde tedavi yapabiliyoruz. Basitçe, kolay endoskopi yapılabilen hastalarda tedavi de genelde çok kolay oluyor.

Reflüde ameliyat gerekli midir?

Reflü vücut kimyasıyla ilgili olmaktan çok mekanik bir rahatsızlık olduğu için tek kesin çözümü anti-reflü ameliyatıdır. Fakat takdir edersiniz ki milyonlarca insanı ameliyat etmek mümkün değildir ki zaten ameliyat her durumda da uygulanmaz.

Ameliyat olmaksızın da birçok hastada yaşam biçimi düzenlenerek ve belli ilaçlar ile takviye edilerek hastalık ortadan kaldırılamasa da şikâyetlerin tamamı sıfıra inebilmektedir

Reflü ameliyatı riskli midir?

Her ameliyat kadar risklidir demek yanlış olmaz. Öncelikle genel anestezi altında yapılan bir ameliyat olduğu için 70 yaş üzeri hastalarda, kap hastalığı ve veya ciddi şeker hastalığı bulunan hastalarda ameliyat önermiyoruz. Onun dışında normal bir ameliyat olduğunu söyleyebiliriz.

Burada üstünde durulması gereken bir diğer nokta şudur ki; özellikle Türkiye’de “reflü kansere sebep oluyor” diyerek insanların bilinçsizce ameliyata teşvik edildiğine maalesef şahit oluyoruz. Reflü tedavisinde her durumda ameliyat önerilmemeli ve hasta ile ilgili ameliyat kararı cerrah ve gastroentorologlar ile birlikte alınmalıdır.

Konu hakkında daha fazla bilgi için bloğumda yayınladığım ilgili Reflü Nedir? Tedavisi Nasıldır? başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Dr. Murat Üstün tıp eğitimini Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde almış ve uzmanlığını Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi’nde yapmıştır. Türkiye’nin önde gelen reflü ve obezite cerrahisi uzmanlarından olan Murat Üstün, bir obezite tedavi merkezi olan Istanbul Bariatric Center kurucusudur. Istanbul Bariatric Center’da birçok hastanın tüp mide ve gastrik bypass gibi yöntemlerle obeziteden kurtulmalarını sağlamıştır. Kişisel web sitesi olan www.drmuratustun.com’da bilgi ve tecrübelerini paylaşmaktadır.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın