23 Mayıs 2022

Saç ürünlerinde nelere dikkat etmelisiniz

0 0
4 min read
Saçımızın ihtiyaçlarından, saç üzerine yapılan çalışmalardan ve yeni ürünlerden bahsediyoruz...<br />
0 0

Saçımız güzelliğimizin bir parçası ve hatta en önemlisi denilebilir. Rengi, modeli, uzunluğu, kuruluğu yada yağlılığı ve sair her türlü detayı üzerine her birimizin epeyce kafa yormuşluğu vardır. Sanmayın ki saçlarımız üzerine bu kadar düşünen bir bizler varız. Güvenilir ürünlerin arkasında çok büyük araştırma ve deney geçmişi var. Sizler için son çalışmalardan ve yeni ürünlerden yola çıkarak kullandığımız ürünlerde nelere dikkat etmemiz gerektiğini araştırdık.
1. Saç ve deriniz aynı derecede bakım ve özen ister!
Bakımına önem veren biriyseniz zaten hem saç hem de cildiniz için özen gösteriyorsunuzdur. Ancak saç ve saç derisi bakımının aynı zamanda ilerlemesi gerektiğinin farkında mısınız? Saçınıza iyi gelen bir ürün saç derinizi çok rahatsız edebilir. Saçınızı çok sık yıkamak, çok sıcak suyla yıkamak, saç derimizin yapısına uygun olmayan şampuanlar kullanmak saç derisinde pek çok sıkıntıya yol açabilir ki kepek bunlardan en yaygın olanıdır. Bu nedenle saç ve cilt tipinin kardeş olduğu ve her ikisine de uygun ürünlerin geliştirilmesi gerektiği konusunda uzmanlar hemfikir. Bu ister kepek şampuanı olarak geliştirilmiş olsun isterse de normal şampuan, deriyi ve saçı aynı anda koruyacak özelliklere sahip olmalıdır. Bu nedenle kullandığınız şampuan hem saç hem de saç derisine zarar vermeyecek türde olmalıdır. Piyasada mevcut olan nemlendirici etkili yeni geliştirilmiş ürünler bu ihtiyacı karşılar niteliktedir.
2. Yıkamak nemlendirmek değildir
Kurak bir toprak hayal edin, aklınıza ilk gelen onu suyla buluşturmak ve tüm yaralarını bir anda onarmaktır. Bu belki kuraklığı giderir ancak bu toprakların tekrar bir ekin büyütebilmesi için sudan daha fazlasına, yani gerekli minerallere ve özelliklere sahip olması gereklidir. Saçınızda aynı böyledir, suyun etkisi o an için nemlendirmiş gibi hissettirse de, saç kuruduğu anda eski haline dönecektir. Bunun farkında olan uzmanlar araştırmalarını saçın nemi nasıl koruyacağı, hapsedeceği yönünde yoğunlaştırdılar. Saçın dışarıdan gelen tonla yıpratıcı etkiyle tek başına içeriden beslenerek mücadele etmesi zor. Saçın sağlığını korumasında ve dış faktörle mücadele etmesindeki en önemli faktörün de nem olduğu pek çok çalışma ile kanıtlanmış durumda. Saç ürünlerine şöyle bir göz gezdirin, ürünlerde nem etkisi üzerinde nasıl sıklıkla durulduğunu gördüğünüzde anlayacaksınız. Ancak saç ürünleri denilince ilk akla gelen şampuan ve saç kremi, her ne kadar nemlendirici etkili olanlardan seçildiğinde etkisi yüksek olsa da saçın mücadelesinde tek başına yeterli olmayacaktır. Bu nedenle çok kısa zamanda saça nem kazandıran nem maskelerini kullanmanız saçınızın sağlıkla nefes almasına yardımcı olacaktır.
3. Saçın yağlanması iyidir
Saçın kendi yağı saçı besler, nemlenmesine ve gelişmesine yardımcı olur. Ancak saç tipinize bağlı olarak saçın yağlanması sizin için kötü de olabilir. Sık yağlanan saçlar oldukça rahatsız edicidir. Bunun aslında çaresi kolay, yıkayarak saçı yağından arındırabilirsiniz. Ama en başında bahsettiğimiz gibi sık yıkamanın saç derisine zararlara yol açtığı araştırmalarla görülmüştür. Yine aynı şekilde, kuru cilt yapısına sahipseniz saç deriniz yıkamayla daha da kuruyarak kökten ayrılıp, dökülebilir. Bu nedenle hem saç hem de deri için uygun olabilecek ürünlerin geliştirilmesi yoluna gidilmiştir. Öncelikle saç ve cilt tipini belirlemeli ve buna uygun şampuan seçmelisiniz. Kuru cilt ve saçlarda şampuanın aynı zamanda hem saçı hem de saç dibini beslemesi önemlidir. Yağlı saçlarda da aynı şekilde saçı ve saç dibini yağından arındırırken kurutmayacak şampuan seçimi ve normal saçlar için de saçın kendi nem dengesini bozmamak önemlidir. Eğer doğru ürünü seçiyorsanız saçınızın nemini korurken sağlıklı kalması kolay. Bu ürün tercihinize nemlendirici etkili saç kremlerini eklemeyi unutmayın, şampuan saç neminde tek başına yeterli olmayacaktır.
4. Nemlendirici etki sadece saç için değildir
Şampuanınızın saçın kendi yağ dokusunu korumasının önemini sıkça vurguladık. Yeni geliştirilen saç ürünlerinin bir kısmı şampuanın kendi dokusuna zarar vermemek konusunda özenle dizayn ediliyorlar. Eskilerin ‘nasılsa kökü bende’ sözünü hatırlayın, saç kökü sürekli üretime devam ettiği için saça ne olursa olsun yenisini elde etmek sadece biraz sabır dışında bir şey istemez. Ancak saç köküne verilen zararlardan kurtulmak bu kadar kolay değil. O yüzden saç derisine göstereceğiniz hassasiyetin önemi büyük. Nemlendirici etkili şampuan seçimlerinde saç derisine zarar vermeyecek, saç ve cilt tipinize uygun ürünler tercih edin. Kullandığınız yada kullanmak istediğiniz ürünün ya arka yüzünü okuyarak yada web sitesini ziyaret ederek kullandıkları teknikleri inceleyebilirsiniz. Bu sayede içiniz daha rahat tercih yapacaksınız.
Unutmayın, saç ürünleri gerçek denekler üzerinde denenip sonuçları kontrol edilerek geliştirilmekte. Bu nedenle siz de yeni ürünlerden kendinize uygun olanın tercihini bilinçli şekilde yaparak faydalanın ve mükemmel saçların keyfini yaşayın!

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın