17 Ocak 2022

Saçlar en çok eylül ve ekim aylarında dökülüyor

0 0
3 min read
Saçların en çok eylül ve ekim aylarında döküldüğünü belirten Saç Ekim Koordinatörü Fatoş Can, her yıl ağustos ayında bakım yapılması gerektiğini dile getirdi.<br />
0 0

Saç dökülmesinin nedenlerinden biri de kendi yaşam döngüsüdür. Saçlarımız belirli zaman aralıklarında dökülür. 3 ay dinlenen saç kökü tekrar saç çıkarır. Bu saçın kendini yenilemek için yaptığı gerekli bir döngüdür. Saç Ekim Türkiye ve Çevre Hastanesi Saç Ekim Koordinatörü Fatoş Can, vücudumuzun doğal saç döngüsü ile ilgili bizleri bilgilendiriyor.

Saçlarımızın üç yaşam evresi bulunur. Bu evreler’

Anajen’ Bu dönem 2 ile 6 yıl sürer. Saç bu dönemde aktif olarak uzar.

Katajen’ Bu dönem 1 ya da 2 hafta sürer. Bu süreçte saçı ”yapan” dermal papilla hücresi kökten ayrılır. Bu kök, yeni anajen fazına girerken dökülecektir ancak bu dönemde dermal papilla saçlı derinin altında kalır.

Telojen’ Bu dönem 2 ya da 4 ay sürer. Bu süreçte saç ”hasat” zamanı yaşar; uzamaz ancak incelmemiş ya da tamamıyla dökülmemiştir; sadece, tam anlamı ile dinleniyordur.

Bu döngü tamamlandığında dermal papilla hücresi tekrar saçlı derinin yüzeyine yaklaşarak eski telin dökülmesini, yeni bir saç telinin oluşarak anajen fazda uzamasını ve kaldığı yerden yaşam döngüsüne devam etmesini sağlar.

Saç dökülmesi en çok eylül ve ekim aylarında görülüyor

Yapılan araştırmalara göre, saçlarımız en çok eylül ve ekim aylarında dökülüyor! Bunun nedeni ise saçlarımızın temmuz ayında telojen fazına girmesi. Eylül ayından yaklaşık 100 gün sonra yani Sonbahar’da da yeni saç yapımına başlayan dermal papilla eski saç tellerinin dökülmesine vesile oluyor. Saçın telojen faza yazın ortasında girmesini ise bilim insanları birkaç nedene bağlıyor. Yaz boyunca güneş saç evrimini hızlandırıyor ve yaz sonunda saçlarımızda hızlı yenilenme süreci başlıyor. Diğer bir neden ise iklimin ve toprağın mevsimsel değişikliğe uğraması ile meyvelerdeki vitamin ve asit baz dengesi değiştirmesi. Vücut bu değişikliklere alışana kadar saça ihtiyacı olan Çinko vitamin ve bazı amino asitlerin eksikliğini yaşıyor.

Her yıl ağustos ayında bakım yapın

Saçlarımıza her yıl ağustos ayında vitamin mineral desteği verirsek sonbaharda dökülme daha minimal seyreder! Bu dönemsel dökülmenin ardından yeni saçlarımız uzamaya başlar. Bazı yoğun saç dökülmelerini sonbahardaki gibi alışılmış dökülmelere bağlayıp çok uzun zaman eski haline dönecek olmasını beklemek doğru bir karar değildir. Özellikle kadınlarda hormonlar, tiroid yetmezlikleri, erkeklerde ki yoğun spor, ağır diyet durumları saçlar için ALARM durumu kabul edilerek ihmal edilmemeli ve saç konusunda uzman bir doktora danışılmalıdır.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın