18 Ocak 2021

Saçların beyazlamasına neden olan gen bulundu

Yapılan araştırmalar sonucunda, saçların beyazlamasına neden olan gen bulundu. Bu sayede saçların beyazlamasını önleyecek ilaçların önü açılmış olabilir.<br />
0 0

BBC Türkçe’nin haberine göre, Nature Communications dergisinde yayımlanan bir araştırma için, Avrupa, Kuzey Amerika ve Afrika’dan farklı etnik kökenlere sahip 6 binden fazla gönüllünün DNA örnekleri alındı.

Melanin adı verilen, deri, saç ve göz zarlarında oluşan biyolojik pigmenti IRF4 geni düzenliyor. Araştırmacılara göre Kromozom 6’da bulunan bu gen saçların beyazlaşmasına sebep olan tek gen olmayabilir.

University College London’dan Doktor Kaustubh Adhikari, “Saç dökülmesine ve saç rengine etki eden birkaç gen olduğunu zaten biliyorduk fakat insanlarda saçların ağarmasına ve aynı zamanda saç şekline ve yoğunluğuna etki eden bu gen ilk defa tespit edildi” diye konuştu.

Dr. Adhikari, “Bu buluş, ancak farklı etnik kökenlerden gelen insanları incelediğimizde mümkün oldu. Bu çapta bir araştırma daha önce yapılmamıştı” diye konuştu.

Çevre faktörü de etkili

Saçların rengini, pigmentlerin oluşturduğu melanosit denilen hücrelerden alıyor. Bu hücreler saç köklerinde bulunuyor. Yaşımız ilerledikçe melanositler pigment üretmeyi bırakıyor ve saçlar doğal rengini kaybedip grileşiyor. Uzmanlar, saçların grileşmesinde pek çok farklı genetik yapı ile beraber bazı çevre faktörlerinin de etkili olduğunu belirtiyor. Araştırmacılar, saçların grileşmesine sebep olan genin yanı sıra ‘tek kaş’ oluşumuna, sakala ve kaşların kalınlığına etki eden geni de keşfetti.

Dr. Adhikari, “Keşfettiğimiz genler, saçların beyazlamasında, düz saç ya da kalın kaş oluşumunda tek başına etkili olmuyor. Ama hala tespit edilmesi gereken pek çok farklı faktörle beraber büyük bir rol oynuyor” açıklamasında bulundu.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın