17 Mayıs 2022

Saçlarınızı uzatıyor musunuz

0 0
4 min read
Saçlarınızın daha kısa sürede ve sağlıklı uzaması için bu önerilere kulak verin<br />
0 0

Vücudunuzun saç üretmesi için gereken besleyici maddeler’
Folik asidi, tahminen bu maddeyi oldukça fazla kullanan hamile kadınlarla özdeşleştiriyorsunuzdur. Ancak bu hamile kalmayı destekleyici içerik, saçın yapı taşı olan keratin proteininin de oluşmasını sağlıyor. Ayrıca saçların kuvvetlenmesine yardımcı olan çinko, biyotin ve demir gibi besleyici içerikleri de kullanmanızda fayda var.
‘The Hair Bible-Saçın Kutsal Kitabı’ isimli kitabın yazarı Philip Kingsley, diyetinizde yapmanız gereken ilk değişikliğin protein alımını artırmak olduğunu belirtiyor. Günlük yumurta, peynir, balık, tavuk veya hindi tüketiminizi iki porsiyona çıkarmalısınız. Sabahları kahvaltı etmeme huyunuzdan da kurtulmalısınız. Sabah vakti vücudunuzun enerjisinin en düşük olduğu zamandır ve saç foliküllerinin tutamları uzatmak için enerjiye ihtiyacı vardır. Her dört saatte bir mutlaka bir ara öğün tüketin (fındık, badem, yeşil sebzeler ve somon saçların uzamasını destekler). Son olarak rahatlamaya çalışın. Stres, sindirim sistemini yavaşlatır ve hormonlarınızı yorarak kan akışının saç foliküllerine gitmesini engeller. Bu önerileri uygulayarak dört ya da altı ay içerisinde gözle görülür bir fark hissedebilirsiniz. Yaza kadar upuzun saçlara sahip olmaya hazır olun.
DOĞRU MU, YANLIŞ MI? Düzenli aralıklarla kestirmek saçın uzamasını sağlar.
Hem evet hem hayır. Philip Kingsley, ucundan kestirilen tutamların bir anda uzamaya başlamayacağını belirtiyor. Ancak bu düzeltmelerin saçınızın uzamasına yardımcı olacağı da bir gerçek. Özellikle kuaför salonuna sık uğramayanların saçlarının uçları, genellikle hasarlı oluyor. Ünlülerin saç stilisti Kim Serratore, düzenli olarak ucundan aldırmadığınız takdirde, saçlırınızın tek seferde dört veya beş santimetreye kadar kestirmek zorunda kalabileceğinizi belirtiyor.
RAPUNZEL RİTÜELLERİ
Saç ürünlerine yüklenmek ve ısı veren gereçler kullanmak tutamlarınızın uzamasını engeller. Aşağıdaki tarifler sayesinde, bu hasarı telafi edebilirsiniz.
Temiz bir saç derisi için’ Bir ölçek hamamelis (cadı fındığı) çiçeğini, bir ölçek ağız gargarası ile karıştırın. Bu karışımı sprey formlu bir şişenin içine dökün ve tüm saç derinize sıkın. Beş dakika masaj yaparak yedirdikten sonra yıkayıp durulayın.
Sağlıklı tutamlar için’ Bir bardak zeytinyağını hafif ılıyana kadar mikrodalga fırında ısıtın. Ardından bu yağı nemli saçlarınızın üzerine dökerek tutamlarınıza yedirin. Başınıza havlu sarıp 20 dakika kadar bekletin. Son olarak durulayın, şampuanla yıkayıp nemlendirici maske ile nemi tutamlarınıza hapsedin.
UZAMAYA YARDIMCI ÖNERİLER
Saçlarınızın uzama hızı size yavaş geliyor veya belirli bir uzunluğa geldikten sonra o uzunlukta takılıp kalıyorsa, tutamlarınıza bebek muamelesi yapmalısınız. İşte bunun sebepleri’
OVALAYIN
Saç derinizin dokunulmaya ihtiyacı vardır. Saç derisinde biriken kir, yağ ve ölü hücre katmanları tutamlarınızın uzamasını engeller. Bu nedenle saç derinize masaj yapmanız gerektiğini savunan Kingsley, uçları yuvarlatılmış bir fırça tercih etmenizi öneriyor. Fırçanız yoksa, parmaklarınız yardımıyla duştan önce iki dakikanızı saç derinize masaj yapmaya ayırabilirsiniz.
ŞIMARTIN
İçeriğinde nemlendirici, özellikli shea veya avokado yağı bulunan şampuan ve saç kremlerini seçin. Bu içerikler tutamlarınızı dolgun gösterir, ki bu da saçların gelişimi açısından önemlidir. Narin saç uçları, genelde uzamaya fırsatları kalmadan kırılır.
TARZ YARATIN
Kullandığınız ısı kaynağı aletler ve saç fırçaları tutamlarınızın üzerinde bulunan koruyucu kalkanı yıpratır. Yıpranan saçlar da kolayca kopar. Bunu engellemek için saçlarınızı yalnızca geniş dişli bir tarak ile açın, ısıya karşı koruyucu saç ürünleri kullanın ve pazar günlerini saçınız için de tatil edin. Tutamlarınızı haftada en az bir gün saç kurutma makinesi veya maşadan mahrum etmek bile saçların sağlığı açısından fayda sağlar.
ACİL YARDIM
Saç renginize göre yaptıracağınız ek saçlar doğal görünümlü uzun tutamlara kavuşmanızı sağlayabilir. Yandaki adımları izleyerek ek tutamlarla doğal görünümü nasıl sağlayabileceğinizi görebilirsiniz.
Takmaya başlamadan önce ekleri istediğiniz forma sokun (düz veya dalgalı). Ardından saçınızın büyük kısmını tepenizde toplayın.   Eklentileri takacağınız tutamları krepe yaparak saçların kaymasını engelleyin. En uzun ek saçı, başınızın arkasında tam ortaya sabitleyin.   Yanlardan birer tutam saç alın ve yan klipsleri bu bölgelere tutturun. Eklentiler gözünüze uzun geliyorsa ucundan bir miktar kesebilirsiniz.   Tepede topladığınız tutamları serbest bırakın. Üstte kalan tutamları saçınızın geri kalanına uyacak biçimde şekillendirin.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın