16 Mayıs 2022

Sağlıklı beslenin sağlıklı uyuyun

0 0
2 min read
İyi bir uyku için yediklerinize dikkat edin.<br />
0 0

Beslenme ve Diyet Uzmanı Merve Tığlı; “Fazla yenilen bir yemeğin ardında dolu bir mide kadar, saatlerce aç kalmış boş bir mide de uykuyu olumsuz etkiler. Yenilen son öğün ile yatağa girme arasında belirli bir sürenin geçmesi gerekir.” dedi.
 

UYKU ÖNCESİ TÜKETİLEN GIDALARA DİKKAT
Beslenme ve Diyet Uzmanı Merve Tığlı, sağlıklı beslenmek ve rahat bir uyku geçirmek için uyumadan önce tükettiğimiz yiyeceklere ve içeceklere çok dikkat etmemiz gerektiğini belirtti.
Uykumuzu etkileyen, besinler ve içeceklerin de dâhil olduğu birçok faktör olduğunu belirten Tığlı, Metabolizmanın çalışması gıda alımına bağlı olduğu gibi, sağlık açısından önemli bir yeri olan uykunun da alınan gıdaların niteliğiyle ilişkisi var. Bazı gıdalar uyuma sürecini kolaylaştırırken bazı gıdalar ise zorlaştırıyor. Kan basıncını ve nabzı düşüren kimi gıdalar metabolizmayı da yavaşlatarak uykuya yardımcı olurken, bazıları ise metabolizma ve beyin aktivitesini artırarak uykuyu zorlaştırıyor.
Alkol ve Kafeinli İçeceklerden Uzak Durun
Diyetisyen Merve Tığlı, Uyumadan önce midemizdeki gurultudan kurtulmak için yediğimiz ufacık besinler açlığımızı giderir ve rahat uyumamızı engellemeyeceği belirten Tığlı, ancak gece geç saatlerde ve büyük porsiyonlar şeklinde yemek tüketmek uykumuzu zorlaştıracağını ifade etti.
Rahat ve sağlıklı bir uyku geçirmek için kafeinli ve alkollü içeceklerden uzak durulması gerektiğini belirten Tığlı, rahat uyumak için sıcak süt, su veya kafeinsiz çay gibi içeceklere bağlı kalınmasını gerektiğini belirtti.
Sağlıklı Uyumak için Bunları Deneyin
Bazı besinler diğerlerine göre daha rahat uyumanızı sağlar. Uyku düzenleyici bir madde olan triptofan yorgunluğa neden olarak uyumanıza yardımcı olur. Vücudun seratonin üretmekte kullandığı bu madde beynin sinir trafiğini yavaşlatan bir nörotransmitterdir. Doğal triptofan içeren besinlere güzel bir örnek süttür. Ayrıca yoğurt, peynir gibi diğer süt ürünleri, ton balığı, kümes hayvanları, fasulye, tam tahıllı ürünler, ayçekirdeği, fıstık ezmesi, muz ve pirinç de triptofan içeren besinlerdir.
Diyetisyen Merve Tığlı, sağlıklı beslenmek ve iyi bir uyku için hangi ürünü nasıl almamız gerektiğini en ince detayları için anlattı.
SAĞLIKLI UYUMANIN PÜF NOKTALARI İÇİN TIKLAYIN..

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın