5 Mart 2021

Sağlıklı bir uyku için koyu renk nevresim seçin

Sağlıklı ve rahat bir uyku için kullandığınız nervresimden perdenizin rengine kadar birçok seçim önemli bir etken. Peki, iyi bir uyku için en iyi ortam nasıl olmalı?<br />
0 0

TRT1 ekranlarında yayınlanan ‘İyi Fikir’ programına konuk olan Prof. Dr. Firuz Çelikoğlu, uyumak için nasıl bir ortam hazırlanması gerektiğini anlattı.

Ortamınızı hazırladınız, her şey güzel, ama yine de uyuyamıyor musunuz? Siz de yattıktan kısa bir süre sonra birden bire uyanıyor, boynunuzda terlemeler başlıyor, sık sık tuvalet ihtiyacı duyuyorsanız bunların temelinde uyku bozukluğu yatıyor olabilir.

Ciddi sağlık sorunlarına yol açıyor

Uyku bozukluklarının birçok sorunu da beraberinde getirdiğini belirten Prof. Dr. Çelikoğlu, “Sonuçta kalp atışlarımız bozulmaya başlar, her uyanıklık yüksek sempatik sistemimizi tetiklediği için tansiyona neden olabilir, insülin salınımları bozulduğu için şeker hastalıklarına neden olabilir, şişmanlamaya yol açabilir” dedi.

İyi bir uyku için en uygun ortam

Sağlıklı ve rahat bir uyku için kullanılan nevresimlerin ışığı absorbe eden koyu renkli olmasına özen gösterilmesi gerektiğini anlatan Prof. Dr. Çelikoğlu, yatak odasındaki perde seçiminde de ışığı geçirmeyen, koyu tonlar tercih edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın