18 Ocak 2021

Sağlıklı cilt için öneriler

Son araştırmalar; cildi kanser ve lekelerden korumanın basit yolları olduğunu ortaya koydu.<br />
0 0

Cilt konusunda yapılan son çalışmalar, şaşırtıcı keşifleri ortaya çıkardı. Sadece küçük önlemlerle; kırışıklıkları, cilt lekelerini ve cilt kanserini önlemek mümkün. Cosmopolitan dergisi, cilt sorunlarını çözecek tüyoları derledi…
OTOMOBİLDEKİ TEHLİKE
Araştırmalara göre; cilt kanserine bedenin sol kısmında daha fazla rastlanıyor. New York Üniversitesi araştırmacıları bu durumu, şöyle açıklıyor’ “Arabanın sürücü koltuğunda geçirdiğiniz süre, sol yanağınız, kolunuz ve bacağınıza daha fazla UV ışını vurmasına neden oluyor. Bu da kanser riskini artırıyor.” Araba ile yola çıktığınızda, camlarınız kapalı bile olsa UV ışınlarının hepsi filtrelenemiyor. Bu nedenle aracınızda her zaman bir güneş losyonu bulundurun.
BRONZLUK BAĞIMLISI
Araştırmalar; sık sık bronzlaşan kişilerin; sigara içenlerin nikotine ihtiyaç duyması gibi, UV ışınlarına da bağımlı olduklarını kanıtladı. Cilt uzmanları; bronzlaşma seansı sırasında, beynin normalde bağımlılık yapan maddelerle aktive olan bir bölümünün, bronzlaşma sırasında uyandığını belirledi. Bu teoriye göre; beyin fiziksel olarak UV ışığını istemeye başlıyor ve o sıradaki hisleriniz sizi güneşlenmeye teşvik ediyor.
SOLARYUMA GİRMEDEN ÖNCE İYİ DÜŞÜNÜN
Yeni bir araştırmaya göre; sık olmayan solaryum seansları bile, cilt kanserine yakalanma riskini artırıyor. Raporlara göre; ne kadar çok solaryuma girilirse, 20’li yaşlardaki genç kadınlarda çok rastlanan ve çok tehlikeli olan habis tümör çıkma olasılığı o kadar artıyor.
KREMİ MAYOYU GİYMEDEN SÜRÜN
Mayonuzun, askılı bluzunuzun veya şortunuzun kapadığı yerlerin dışında kalan çıplak cildinizdeki kahverengi noktalara özellikle dikkat etmelisiniz. Çil ve lekeler; kansere yol açan güneş hasarının işaretleri olabilir ve onların yoğun olduğu bölgelere yeterince güneş kremi sürmüyorsunuz demektir. Bunun için kreminizi giyinmeden önce sürmeniz gerekiyor.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın