19 Nisan 2021

Sağlıklı Diyet Serüveni

0 0

Sağlıklı bir şekilde kilo vermenin ilk şartı kararlı ve azimli olmaktır. Kilo vermek isteyen bireylerin sabırlı bir şekilde diyetlerini düzenli yapmalıdır. Kilo vermek çok kolay bir uygulama değildir. Ancak ideal kilomuza ulaşabilmek için ve hayat standartlarımızı artırabilmek için fazlalıklarımızdan kurtulmamız gerekmektedir. kilo vermek için diyetisyene başvurmalısınız. Diyetisyenlerin bizler için hazırladığı diyet programları, kan tahlillerinize, fiziksel ölçülerimize, ideal kilomuza ve sağlık durumumuza göre değişkenlik göstermektedir. Bir yakınımızın diyetisyenden aldığı bir programı, bizim kilo vermemiz için yararlı olmadığı gibi, olası sağlık problemlerine de yol açabilir. Bunun için internette veya televizyonlarda gördüğümüz diyet programlarını uygulamamalı, yalnızca bizim kilo vermemiz için, bize özel olarak hazırlanan programlara tabi olmalıyız. Bir diyet programına tabi olduktan sonra, öncelikle kararlı olmalı, sonunda başarıya ulaşacağımızın bilincine varmalıyız. Sağlıklı kilo verme yöntemleri kararlılık gerektirir. Zor bir adımdır ve tıpkı sigarayı bırakmak gibi psikolojik bir uygulama olacaktır. Kendimizi hazır hissettiğimizde, gerekirse tüm hayatımızı değiştirerek ve sağlığımız için zararlı olan etmenlerden uzak kalarak diyetisyenlerin uyguladığı diyet programlarını yapmalıyız.

İnternette, dergilerde, televizyonlarda ve çeşitli platformlarda gördüğümüz diyet programları, bizim için yarardan çok zararlı olabilir. Kilo vermek için öncelikle kendimize ait bir diyet programı olmalıdır. Bu programları diyetisyenler, bizim kan tahlillerine, fizyolojik durumuna ve fazla kilolarımızı hesaplayarak yapmaktadır. Başkası için yararlı olan bir diyet programı, bizim kilo vermemizi sağlamayabilir. Sağlıklı kilo vermek için yediklerimize ve içtiklerimize dikkat etmemiz gerekmektedir. Peki hangi kriterlere dikkat etmeliyiz. Öncelikle yağlı ve kalori değeri yüksek olan yiyeceklerden kaçınmalıyız. Tamamen doymadan sofradan kalkmalı, alkollü, gazlı ve şekerli içeceklerden ziyade su tüketmeliyiz. Sağlıklı kilo vermek için günde en az 2 litre su tüketmeliyiz. Suyun kalori değeri sıfırdır ve her diyetisyenin diyet programlarında günde en az 2 litre su tüketilmesi ibaresi vardır. Diyet programlarının yanı sıra hayat koşullarımızda da değişikliğe gitmemiz gerekmektedir. Bol bol spor yapmalı, gideceğimiz yakın yerler için toplu taşıma araçlarını ve motorlu araçları tercih etmek yerine, yürümeli veya bisiklet sürmeliyiz. Kilo vermenin püf noktası, günlük harcadığımız kalorinin aldığımız kaloriden az olmasıdır. Eğer kendimiz spor yapamıyorsak, bir spor salonuna kayıt olarak düzenli spor yapma şansı yakalayabiliriz.

Psikolojik olarak kendimizi kilo vermeye hazır hissetmeli ve sabırlı olmalıyız. Sadece 1-2 günde fazlalıklarımızdan kurtulmamız mümkün olmayacaktır. Bu uzun bir süreçtir, sabır gerektirir. Kilo vermek için gittiğimiz diyetisyenlerin bizler için hazırladığı diyet programlarını uygularken kararlılığımızı sürmeliyiz. Ancak bilinmelidir ki kilo vermek tam olarak aç kalmak demek değildir. Kilo vermek için sağlığımıza dikkat etmeli, gücümüzü kaybetmemeliyiz. Öğün sayımızı artırabilir, şekerli ve gazlı içeceklerden uzak durabiliriz. Bunların yanı sıra uyku düzeni de sağlıklı kilo vermek için önemli bir etkendir. Uyumadan en az 4 saat önce akşam yemeğini yemiş olmalıyız. Uyku arasında kesinlikle bir şeyler atıştırmamalı, kahvaltıyı beklemeliyiz. Kahvaltıda ise zengin bir menü oluşturmalı, ancak her bir besinden çok değil, yeteri kadar yemeliyiz. Öğün aralarında ekstra atıştırmalardan uzak durmalı, günde en az 2 litre su tüketmeliyiz. Diyetisyenlerin diyet programları hazırlarken,

ideal kilo hesabı yaptığını unutmayınız. İdeal kilo hesabınız yapıldıktan sonra bu hedefe ulaşmak için kararlılığınızı sürdürmelisiniz.Daha fazla bilgiyi http://www.fatmayigitoglu.com sitemizde bulabilirsiniz.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın