22 Mayıs 2022

Serebral Palsi

0 0
2 min read
0 0

Serebral palsi beyinde bir takım nörolojik bozuklukların yol açtığı ve hayat boyu devam eden bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık beyin ve kaslar arasındaki iletişim dengesini bozarak vücuttaki koordinasyon yeteneğinin kaybolmasına ve vücudun duruşunda kalıcı hasarlara yol açabilir. Serabral palsi rahatsızlığı diğer adıyla beyin felcinin nedenleri tam olarak bilenememektedir. Beynin psikomotor hareketlerinin düzenlendiği bölümde ortaya çıkan bozukluk sonucu bu hastalık gün yüzüne çıkar. Hastanın el-kol koordinasyonlarında bozukluğa yol açan bu hastalık yaklaşık olarak 1000 canlının 2 ya da 3’ünde meydana gelir. Bu rahatsızlığın görülme ihtimali olan vakalar şu şekildedir:

1.Pramatürite

2.Beyin kanaması

3.Travma

4.Doğum esnasında meydana gelen komplikasyonlar

5.hamilelik sırasında ilaç kullanımı veya madde bağımlılığı

Serebral Palsinin Belirtiler Nelerdir?

Bu rahatsızlığın temel bulguları her çocukta farklılık gösterebilir. Çocuğun bacak ve kol kaslarında güç kaybı, psikomotor hareketleri yaparken zorluk çekme, kollarda ya da ayaklarda spastik hareketler bu hastalığa sahip çocuklarda görülen en önemli bulgulardır. Bu bulgulara ek olarak hastada nöbetler, görme-duyma-konuşma bozuklukları, solunum bozuklukları ve bağırsak sorunları gibi semptomlarda ortaya çıkabilir. Serebral palsi rahatsızlığı bulunan bebeklerde gelişimsel dönemlerde bir takım sıkıntılar ortaya çıkar. Bir bebeğin yapması gereken en temel hareketler olan oturma, dönme, emekleme, sıkma gibi hareketleri yaparken zorluk çekerler. Eğer bebeğinin hareketlerinde bunun gibi problemler söz konusu ise anne ve babaların acilen bir uzmana danışması gerekir.

Serebral Palsinin Tedavisi

Rahatsızlığın tedavisindeki en temel amaç çocuğun hareketlerindeki bozukluğun en aza indirilmesidir. Çünkü bu rahatsızlık yaşam boyunca devam eden bir rahatsızlıktır. Bunu sağlayabilmek için disiplinli bir tedavi şarttır. Bu tedavinin gerçekleşmesi için beyin ve omuriliği ameliyat etmek üzere uzmanlaşmış bir cerrahi, fizyoterapist, bakım hemşiresinden oluşan bir ekip kurulması gerekir. Çocuğun yaşı, hastalığın boyutu ve görülen bulgulara göre çocuğa özel ilaç uygulamaları ve işlemler yapılabilir. Hastalığın tedavisinde rehabilitasyon, çocuğun oturması yatması ve ayakta durmasına yardım için pozisyon yardımı ve ilaç tedavisi gibi cerrahi olmayan uygulamalara da yer verilebilir. 6-12 aylık bebeklerde yukarıdaki bulgulardan biri varsa mutlaka cerrahi bir uzmana başvurulmalıdır. Daha fazla bilgiyi Romatem’in sunduğu Serebral Palsi sayfasına bakarak edinebilirsiniz.

 

 

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

More Stories

0 0
4 min read
0 0
5 min read

Bir cevap yazın