19 Mayıs 2022

Sevdiklerimize Ne Hediye Alabiliriz?

0 0
4 min read
0 0

Hediye almanın anatomosi ve hediye seçmeye çalışan kişilerin psikolojisi gerçekten de incelemeye değer. Özellikle de mağazalarda veya alış veriş sitelerinde araştırma yapan hediye kararsızları için bu durum pek bir sancıldır. Çünkü en başta hediye almak kolay bir iş gibi gözükse de hangi hediyeyi alacağınıza karar vermek oldukça zordur. Hele ki, teknoloji ürünleri, takı, aksesuar, giysi, tekstil, dekoratif hediyeler, nostaljik – retro ürünler, oyuncaklar, yiyecek içecek, kırtasiye, kişisel bakım ürünleri v.s. gibi potansiyel binlerce hediyelik eşya yelpazesi içerisinden hangi hediyenin seçileceği ise başlı başına bizleri seçim yapmakta zorlayan konulardandır. Ayrıca bunun içerisine bir de ürünlerin fiyat etiketini dahil etmemiz gerektiğinden bahsetmiyoruz bile. Çünkü hediye beğenirken bir taraftan da bütçemizle doğru orantılı olabilecek hediyeleri seçmemiz gerekmektedir.  Yani kısacası hediye beğenirken bir taraftan kendi psikolojik ve maddi dinamiklerimiz; bir taraftan da hediye vereceğimiz kişinin bunu beğenip beğenmemesi gibi matematiksel anlamda çok bilinmeyenli bir denklem içerisinde kendimizi buluruz. İşin garip tarafı ise, tüm bu stresli anları, aslında bize mutluluk yaşatması gerekirken maalesef hediye alma aşamalarında yaşıyoruz. Kaldı ki yılda sadece bir kez değil, sene boyunca en az 3-5 kez. Mesela annemize, babamıza, sevgilimize, arkadaşlarımıza doğum günü hediyesi alırken, ya da sevgilimize yıldönümü hediyesi seçerken sıklıkla bu sancılı süreci yaşarız. Ancak tekrar söylememizde yarar var, bu durum daha çok ne hediye alacağına karar veremeyen kişilerin yaşadığı bir süreçtir.

 

Peki, ama sevdiklerimize acaba nasıl bir hediyeyi seçmeli ya da vermeliyiz? Hediye tercihlerinizi yaparken kanaatimizce şu metot bir hayli işinize yarayacaktır. Şöyle ki; birinci kural olarak “Bu şey, bana hediye edilseydi ne düşünür veya ne hissederdim?” diye kendi kendinize bu soruyu sorun ve içinize siniyorsa o hediyeyi satın alın! İkincisi ise kesinlikle bütçenizi zorlayacak hediyeler seçmemeye çalışın. Çünkü, hediyeleşmekteki asıl ana düşünce veya ana fikir; çam sakızı çoban armağanı da olsa sevdiklerinize verdiğimiz değeri ya da önemi Onlara küçük de olsa bir hediye ile hissettirebilmektir. Bu yüzden de pahalı veya ucuz olmuş, bir hediyenin fiyat etiketi çok da önemli değildir. Şayet bu kolay metodu uyguladığınızda göreceksiniz ki kendinizi çok daha rahatlamış, baskı altında kalmaktan uzak ve özgür hissedeceksiniz. Hediyenizi belirlerken bir diğer önemli şeyse, anneye veya babaya alınacak hediyelerle, eşinize, sevgilinize alabileceğiniz hediyeler arasındaki önemli farktır. Örneğin ailenizdeki bireyler için (ki bu kardeşiniz veya anneniz olabilir) hediye seçmeye çalışıyorsanız hediyenizin manevi unsurlarının ön planda olmasına, yani anlam yönünün güçlü olmasına dikkat etmelisiniz. Mesela anneniz için anneler günü hediyesi seçeceğinizi varsayalım. Bu durumda olabilecek en güzel hediye seçeneği, annelere özel olarak tasarlanmış kişiye özel hediyeler olacaktır. Üzerine isim, mesaj, fotoğraf gibi size özel duygu ve düşüncelerinizi yansıtabileceğiniz kişiye özel yastıklar, isim yazılı kolyeler, yüzük modelleri, kişiye özel kupa bardaklar, duvar saatleri, dekoratif ürünler sevgili annenizi mutlu edebileceğiniz en güzel armağanlardan olacaktır.

 

Sevgiliye ne hediye alınır? Sevgilinize hediye alırken mutlaka hediyenin vereceği mesajı hesaba katmalısınız! Ona alacağınız hediye, sevginizi, aşkınızı kısacası kalbinizden geçen duyguları en iyi şekilde içerebiliyor olmalıdır. Sevgilinizi heyecanlandıracak, etkileyecek ve aynı zamanda mutluluk duymasını sağlayacak şeyler olmalıdır. Kabul etmek gerekir ki, pahalı hediyeler her zaman en fazla ses getiren ve etkileyicilik kat sayısı her zaman en yüksek armağanların başında gelmektedir. Ama yine unutmamak gerekir ki, fiyatı ne olursa olsun, pahalı bir hediyenin bile anlamı boşsa, etkisi de anlık veya kısa süreli olacaktır. Sevgilinize sıradan bir gün için minik romantik sürprizler, laleler, güller çikolatalar ideal gibi gözükebilir. Ama özel günlerin hediyesi her zaman farklı olmalıdır. Örneğin sevgilinize doğum gününde alınacak bir hediye ile, normal zamandaki sürpriziniz için vereceğiniz hediye açısından kesinlikle bir fark olmalıdır. Evet, elbette özel günler de olsa sevgilinize çiçek armağan edebilirsiniz, ancak bu özel günün anlamına uygun ve gelecekte de hatırlanabilir olmasını sağlamak için mutlaka kalıcı bir hediye düşünmelisiniz. Samimi olduğu sürece her hediye sevgilinize verilebilir. Eğer sevgilinize ne hediye alacağınıza dair birkaç tavsiye isterseniz, romantik hediye sepetlerinin, içinde 365 adet aşk mesajlarının olduğu Aşk Dolu Kavanozunun, erkek sevgiliniz için plakasına isim yazılabilen Sevgili Vosvos Oyuncaklarının, kız arkadaşınıza sevimli peluş oyuncaklarının veya sevgili tişörtlerinin güzel hediye fikirleri olabileceğini düşünüyoruz. Az önce de değindiğimiz gibi, herkes bir tarafa; sevgiliniz bir tarafa! Çünkü sevgiliniz diğer tüm kimselerden farklı olarak aşık olduğunuz kişidir ve dolayısıyla da Ona vereceğiniz armağan farklı olmalıdır.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın