Şişmanlık çocuklarda insülin direncini artırıyor

Çocukluk yaş grubu obezitesi tedavisi zor bir hastalık ve bu hastalığın komplikasyonları veya beraberinde getirdiği sağlık sorunları çocuğun yaşamını tehdit edecek boyutlara varabiliyor.

10 Kasım 2015 Salı, 14:15

Yanlış beslenme alışkanlıkları, ailelerin çocuğu nasıl beslemesi gerektiğini bilmemesi, altta yatan bazı tıbbi sorunlar nedenleriyle çocukluk çağı obezitesi gün geçtikçe artıyor. Çoğu zaman ‘tombul’ diye sevimli gördüğünüz çocuklar için obezite, geleceklerini tehdit eden bir hastalık olarak risk yaratıyor. Şenpiliç Kadınlar Kulubü tarafından yürütülen ‘Dengeli Beslen Harekete Geç’ kampanyasına rehberlik eden Uzman Diyetisyen Hatice Karslıoğlu çocukluk çağında yaşanan obezitenin yol açtığı sorunlara değinerek ailelerin tehlikeyi önlemesi için uyarılarda bulundu.

Obezite vücutta gereksinimden fazla alınan enerjinin yağ olarak depolanması ve buna bağlı olarak da vücutta yağ kitlesinin artması olarak tanımlanıyor. Dünyadaki çocukların yüzde 20 ila 25’i obez. Aşırı kilo kız çocuklarında daha fazla görülürken, obez çocukların yüzde 70’inin erişkinlikte de obez oldukları biliniyor.

Obezite çocuklarda ünsülin direncine neden oluyor

Çocukluk çağında fazla alınan kiloyla beraber vücutta yağ hücre sayısı artıyor. Buna bağlı olarak da hücreler pankreastan salgılanan ve kan şekerinin düzenlenmesinde rol alan insülin hormonuna karşı bir direnç oluşturuyorlar. Kısacası insülini hücreye kabul etmiyorlar. Böylece kan şekeri ve insülin düzeyi kanda yükselmeye başlıyor. Çocuğunuz obeziteyle birlikte bu sorunu yaşamaya başlayınca artık tip 2 diyabetli bir birey haline gelebiliyor.

Çocuğumu obezite ve insülin direncinden nasıl korurum?

Çocuğunuzu obeziteden ve getirdiği sağlık sorunlarından korumanın tek yolunun çocuğa doğru beslenme alışkanlıklarını kazandırmak olduğunu söyleyen Karslıoğlu, doğru beslenme alışkanlıklarının öncelikle anne babaların kendilerinin kazanması gerektiği ve bu noktada uzmanından yardım alınmasını tavsiye ediyor. Özellikle tedavi sürecinde evde beslenme tercihlerinin değiştirilmesi, ailenin de benzer şekilde beslenmesi ve çocuğa fiziksel aktivitesini artırması yönünde destek olunması da gerekiyor.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...