23 Mayıs 2022

Siyah noktalar çözümsüz değil

0 0
2 min read
Burun üzerinde oluşan siyah noktalar ciddi bir kozmetik sorun oluşturuyor. Bu sorunu gidermek için yapılan çalışmaların da çoğu, istenen başarıyı bir türlü gösteremiyor. Peki ne yapılabilir?<br />
0 0

Siyah noktalar burun üzerindeki gözeneklerde biriken sebum isimli deriyi koruyan yağlı salgının havayla teması sonucu oluşur. Aslında sebum sarımsı renkte bir salgıdır. Sadece hava ile temas etmesi halinde rengi koyulaşır. Bu görüntü her insan için geçerlidir. Sadece yağ salgısı fazla olan kişilerde gözenekler de daha geniş olur. Bu durumda görüntü daha rahatsız edici olabiliyor.

Sebum salgısının tamamen yok edilmesi olanaksızdır. Bu salgı derideki sebum bezleri tarafından deriyi korumak amacı ile üretilir. Yüzeydeki veya gözenekler içindeki yağı sıkarak boşaltmaya çalışmak, derin gözenek temizleyicilerle yapılan temizlikler geçici bir düzelme sağlasa da aslında sebum salgılanmasını artırıcı etkiye neden olacaktır. Bu durum sorunun kısır döngüde devamına neden olabilir.
 

Özel Elit Polikliniği Dermatoloji Uzmanı Dr. Şerafettin Saraçoğlu siyah noktalardan kurtulmak için birkaç fomül öneriyor.

– Bir tatlı kaşığı limon suyu eklenmiş bir çorba kaşığı yoğurt temiz cilde sürülüp 10 dakika bekledikten sonra temizlenebilir.

– Süt ve toz jelatinin birebir ölçek karıştırılıp hafifçe ısıtıldıktan sonra temiz cilde bir maske gibi sürülmesi ve 15 dakika sonra maske formundaki ürünün kaldırılması da uygulanabilir.

– Isıtılmış bala eklenecek bir çay kaşığı limon suyu burun üzerine sürüldükten sonra 5-10 dakika bekletilip yıkanabilir.

Temel bakımda ideali ılık su ve yumuşak bir temizleyici ile yüzün iki kez temizlenmesi yeterlidir. Yağ salgısı fazla olan kişilerde retinol içerikli ürünlerin (yağ üretimini kontrol etmede yardımcı olur) ve alfahidroksi asitli ürünlerin (deri üst katmanını hafifçe soyarak üst deriyi uzaklaştırmaya yardımcı olur) aralıklı kullanımı ile sorunu kontrol altına alabiliriz.

Geniş gözenekli kişilerde bazı lazer uygulamaları ile gözenekleri daraltmak mümkündür. Bu tür tedaviler ile elde edilen düzelmeler kalıcı olmayabilir. Bu nedenle aralıklı tekrarı gerekebilir veya diğer tedaviler ile birlikte kullanılarak elde edilecek sonuç artırılabilir.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın