23 Nisan 2021

Sonbahar depresyonunu yenmenin yolları

Bu yöntemler mevsimi yüzünüzde gülümseme ile geçirmenize yardımcı olacak.<br />
0 0

Sonbahar geldi, soğuk kış günleri yaklaştı….Yazın aydınlık ve ılık günleri geride kalırken, fiziksel ve sosyal şartlar insanların depresif hissetmesine yol açıyor.

İşte sonbahar depresyonunu yenmenin yolları’

Gündüz insanı olun’ Günler kısaldıkça ve karardıkça yaşanan gün ışığı eksikliği, mevsimsel depresyonu (SAD) tetikleyerek kendinizi bunalımlı ve yorgun hissetmenize sebep olur.

Uykunuzu düzene sokun’ Yorgun uyanmak ve daha fazla uyku istemek, sonbaharda yaygındır. Tetikte kalabilmek için kafein tüketmek, doğal uyku sistemimizi daha da bozar. Bu mevsimde, belirli bir rutine sadık kalıp aynı saatlerde yatmak ve uyanmak gerekiyor.

Besinleri bilinçli bir şekilde ve mevsimine göre tüketin’ Kısa günler ve güneş ışığı eksikliği, vücudumuzun serotonin ‘mutluluk hormonu’ üretimini düşürür. Bu durum, patates, pirinç, makarna gibi hem serotonin artıran hem de kilo aldıran besinleri istememize sebep olur. Bu dürtüye direnin ve antioksidanlarla dolu, düşük yağlı mevsimsel gıdalar tüketin.

Arkadaşlarınızla toplanın’ Yapılan birçok araştırma, iyi bir arkadaşlık ağının depresyonu engelleyebildiğini gösteriyor.

Bir hedef oluşturun’ Yazın bitişiyle, sonbahar esnasında motive olmak güçleşebilir. Bu durumu aşabilmek adına, küçük şeyler hedefleyerek başlayın; örneğin uzun zamandır ertelediğiniz bir kitabı okumak gibi.

Sonrasında ise daha büyük hedeflere geçiş yapın’ Yogaya başlamak ya da yeni bir dil öğrenmek gibi.

Akıllı bir saat ile sahte gün ışığı’ Odanızı ‘gün ışığıyla’ dolduran bir seher vakti simülatörü ile uyanın. Yapılan araştırmalar, bu gün ışığı simülatörlerinin biyolojik saatinizi düzenlediklerini, güne zinde başlamanıza yardımcı olduklarını gösteriyor.

Son moda süper besinleri deneyin’ Yapısında bulundurduğu etkileyici vitamin ve mineral kokteyli ile Baobap bitkisinin sağlığa inanılmaz iyi gelen süper besin olarak görülmesine şaşmamalı.

Mutlu gıdaları tercih edin’ Vücut, serotonini triptofan adındaki kimyasaldan üretir ve bu madde, süt ürünleri, balık, muz, soya, badem, fıstık gibi besinlerde doğal olarak bulunur.

Kahkaha terapisini deneyin’ Kahkaha, kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan beyin kimyasalı endorfinin artması için elzemdir.

Sonbahar detoksu yapın’ Yaz boyunca içtiğiniz tüm içkilerden sonra, bu sonbaharda karaciğerinize bir iyilik yapın ve biraz ara verin. Kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Egzersiz yapın’ Soğuk hava ve karanlık geceler, dışarı çıkmayı bile zorlaştırır; işte tam da bu yüzden ekstra motivasyon kaynakları bulmak gerekiyor. Çünkü yapılan araştırmalara göre, egzersiz ruh halimize iyi geliyor.

D vitamini alın’ Gün ışığı, vücudun temel D vitamini kaynağıdır. Bilim adamları, daha karanlık aylarda düşen D vitamini seviyesinin SAD riskini artırdığına inanıyorlar.

Meditasyona şans tanıyın’ Yapılan yeni bir araştırma, meditasyon yapmanın, depresyon riskini en az antidepresanlar kadar düşürdüğünü gösteriyor.

Bir mola verin’ Yüzünüze gülümsemeyi yerleştiren yalnızca seyahatin kendisi değil; psikologlara göre, planlama da bir o kadar önemli. Tatilinizi dört gözle beklemek bile ruh halinizin değişmesi için yeterli.

Demir takviyesi yapın’ Kendinizi yorgun hissediyor ve konsantre olmakta zorlanıyor musunuz? Demir eksikliği çekiyor olabilirsiniz – dünyanın en yaygın besin öğesi yetersizliği.

Bırakın tabiat işini yapsın’ Açık havada eğlenmek, ruh halinizi iyileştirir, özgüveninizi artırır. Dışarı çıkın ve en yakın parka giderek sonbaharın muhteşem renklerinin tadını çıkarın.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın