23 Ocak 2021

Teknolojinin yok etmeye başladığı meslekler

Gelişen teknoloji hayatımızı pek çok yönden kolaylaştırsa da bazı meslekleri yapan kişilerin hayatını olumsuz etkiliyor.<br />
0 0

Gelişen teknoloji ve dijital dünyanın pek çok sektörde karşılık bulması kuşkusuz milyonlarca kişinin hayatını değiştirdi. Hayatımızı kolaylaştıran teknolojiler bazılarımızın ise hayatını karartacak gibi duruyor.

ABD ‘Bureau of Labor Statistics’ (İşçi İstatistik Bürosu) madalyonun diğer yüzünü mercek altına aldı ve gelişen teknolojinin yok etmeye başladığı meslekleri açıkladı.

– Medyanın dijitalleştiğini belirten rapora göre, bu durum gazete, dergi vb. kaynakların satış rakamlarının düşmesine ve bu sektörün baskı kısımlarındaki işsizlik oranının artmasına sebep oluyor.

– Medyadaki dijitalleşme sadece baskı kısımlarında çalışanları değil editoryal işleri de etkileyecek. Zira insan üretimine dayalı bu sektörde önümüzdeki yıllarda akıllı makineleri görebiliriz.

– Balıkçılıkta kullanılan yöntemlerin kas gücünden makineye döndüğünü belirten rapor, bu sektörün önümüzdeki yıllarda minimum yüzde 5 küçüleceğini belirtiyor.

– Metal ve plastik üretimindeki otomasyona geçişin artacağının altını çizen rapor, bu durumun kısa vadede bu sektörde çalışan her 100 işçiden 6’sının işini kaybetmesiyle sonuçlanacağını iddia ediyor.

– Makine kullanımının artmasından olumsuz etkilenecek bir başka meslek grubu da enerji üretim ve dağıtım sektöründe çalışanlar.

– İnternet kullanımının artışı seyahat acentelerini de vuracak. Her yıl daha fazla insanın tatil programlarını kendi başına yaptığının altını çizen rapor, bu sektörde çalışan insanların yüzde 12’sinin işlerini kaybetmesini bekliyor.

– Reklam gelirlerinden aldığı payı dijital medyaya kaptıran TV ve radyo gibi sektörlerde çalışan kişilerin işleri de düşen gelirlerden dolayı tehlikede.

– Çiftçiliğin teknoloji odaklı bir sektöre dönüştüğünü belirten rapor, söz konusu makine gücünü sağlayamayan her 100 kişiden 19’unun bu iş kolunu bırakmak zorunda kalacağını savunuyor.

– Facebook, WhatsApp gibi uygulamaların insanların alışkanlıklarını değiştirdiğini belirten rapor, her geçen yıl posta hizmetlerinin kullanımının azaldığını, bu durumun da yüzde 28’lik bir iş kaybına neden olacağını belirtiyor.

– Teknolojinin işsiz bırakacağı meslek grupları arasında hostesler de bulunuyor.

– Globalleşen dünyada şirketlerin daha az masrafla en yüksek karı elde etme çabası da bazı meslek gruplarını zora sokuyor. Bunların başında da mücevher üreticileri bulunuyor. Zira bu alanda faliyet gösteren pek çok şirket bir süredir merkezlerini ABD dışına taşıyor.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın