22 Mayıs 2022

Tesettür Abiye Elbiselerde Son Moda Çizgiler

0 0
3 min read
0 0

Modayı takip eden ve şıklıktan hoşlanan tüm kapalı bayanlar için abiye elbiseler son yılların en çok ilgi gören parçaları olmaya başladı. Hatta bu elbiseler o kadar çok tercih edilmekte ki, en resmi iş kıyafetlerinde bile abiye kesimler, çizgiler, işlemeler veya kesimler görmek minimum düzeyde de olsa mümkün. “Süslemelerin” tesettür modasında giderek artan bir düzeyde yer aldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bunun nedenleri arasında tarihten bu yana işlemelere ve canlı renklere önem veren doğu kültüründen modamızın etkilenmesi ve sosyal medyanın dünyayı küçük bir köy haline getirmesi sayılabilir. Özellikle son yıllarda batıdan çok doğuyla gelişen siyasi ve mecburi sosyal ilişkiler kültürlerarası etkilenme yaratmıştır.

 

Peki, tesettür giyim dediğimiz zaman geldiğimiz son çizgi nedir?

 

Tesettür Elbise Modellerine Renk Geldi!

Canlı renkler… Eskiden “ferace” dendiği zaman siyah renk belirirdi zihinlerde. Artık feraceler bile rengarenk! Neredeyse tüm tesettür modellerine renk geldi. Fuşya, yavruağzı, camgöbeği, ateş kızılı tasarımlarda en fazla yer alan renkler arasında. Bir bütün olarak kombinlere baktığımızda ise örneğin çakıl taşı, ekru veya kum rengi gibi sakin ve sade renkli kıyafetlerin bile muhakkak canlı renkli bir şalla veya ayakkabıyla tamamlandığını ve hareketlendiğini görmekteyiz. Kısacası tesettür modasına uyum sağlamak isteyen biri, bu dönemde şıklığın kapısını açan anahtarın canlı renkler olduğunu bilmesi gerekir.

 

Tesettür Abiye Modellerinde Işıltılı Taşlar

Taşlar, her zaman saçtıkları ışıltıyla hanımları kendisine çekmiştir. Parmaktaki bir tek taş kadar olmasa da elbiselerde kullanılan taş işlemeler son derece sevilmektedir. Abiye modellerde taş ve diğer parlak aksesuarlar o kadar artmıştır ki, etek, kol, bel ve yaka kısımlarından sonra artık şal ve eşarplarda hatta elbisenin tamamında görülmektedir. Taşlardan sonra pullar ve simler de elbiselere ışıltı katan diğer materyallerdir. Bazı abiye modelleri ise işlemleri simli ipliklerden seçerek daha sade bir modelde tasarlanmaktadır. “Işıltı” tercih ettiğiniz abiye elbisede yok veya yeterince yoksa çantanızı ve ayakkabınızı taşlarla bezeli modellerden tercih edebilirsiniz.

 

İşlemelerde Saray Geleneği

Gelelim işlemelere… Bundan neredeyse on iki- on üç yıl önce hemen hiçbir elbisede bulamayacağımız “Osmanlı-Saraylı” işlemeler son zamanlarda spor tuniklerde bile kendine yer bulmaya başlamıştır. Özellikle 2011 yılından sonra artış gösteren işlemelerin Muhteşem Yüzyıl dizisinden sonra tesettür modasını etkisi altına aldığını söylemek mümkün. Tesettür kıyafetlerin diğer kıyafetlere oranla daha “kadınsı” çizgiler taşıması bu işlemelerin kendine yer bulmasında büyük etken. Ülkemizde özellikle 1945-1950 yıllarından sonra Avrupa tarzında gelişen kadın modası erkeksi çizgiler, gömlek ve pantolonlarla özellikle iş hayatında işlemesiz modellere yer vermekteydi. Tesettür modeller dışında diğer kadın giyim trendlerinde hala aynı akımın etkileri sürmekle birlikte tesettür kıyafetlerde işlemeler artık çok fazla kullanılmaktadır. Osmanlı kaftanlarını anımsatan işlemeler özellikle nişanlık ve gelinlik gibi elbiselerde kullanılmaktadır.

 

Spor ve Klasik İç İçe!

 

Son yıllarda sadece tesettür modasında değil hemen her kıyafette hatta kadın-erkek ayrımı yapılmaksızın topyekün olarak modaya baktığımızda spor ve klasik tasarımların iç içe geçtiğini görmekteyiz. Artık klasik bir takım elbisenin altına spor ayakkabı giyebiliyorsak belki aynı anlayışın rahatlığı sayesindedir. Spor modellerde ışıltılı simler, klasik modellerde spor kesimler… Bu sayede en resmi ortamlarda bile rahatlık ya da en samimi ortamlarda bile şıklık yakalanıyor. Spor kıyafetlerde pullar, simler, boncuklar en ünlü markaların tasarımlarında dahi dikkat çekmekte. Klasik kıyafetlerde ise düz kesim modeller tasarlanıyor ve rahat hareket imkanı sağlayan kumaşlar kullanılıyor. Kısacası tesettür modası son yıllarda hızlı bir değişim gösteriyor.

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın