17 Ocak 2022

Tesettür Kot

0 0
3 min read
0 0

Tesettür, İslam dininde örtünmek anlamına gelen, avret sayılan uzuvların kapanması anlamına gelen dini bir terimdir. Çoğunlukla kadınların örtünmesini, baş örtme şekillerini, giyiniş biçimlerini belirler. İslam dininde çeşitli ayet ve hadisler ile bayanların giyiniş şekillerinin nasıl olması gerektiği açıklanmıştır. Örtünme istediği ilk insan olan Adem ve Havva ile başlamıştır. Örtünme ihtiyacı böylelikle doğmuş, çıplaklığın çirkin bir şey olduğu İslam dininde belirtilmiştir. Dinen kadınların, el ve yüzü hariç, saçları da dahil olmak üzere uzuvlarını kapatması gerekmektedir.

 

Yapılan araştırmalara göre tesettürü kullanan ülkeler sıralamasında Türkiye, üçüncü sırada yer almaktadır. Tesettürün benimsenmesi doğru orantılı olarak tesettür tekstilinin artışını ve tesettür giyiminde ürün yelpazesinin genişlemesini ve tesettür modasının gelişmesini de beraberinde getirmiştir. Ülkemizde genç neslin de tesettürü tercih etmesi ile tesettür modası kavramı giderek önem kazanmıştır. Tesettür kıyafetler başlıca, tunik, pardesü, kot, etek, kap, ferace, eşarp, şal, bluz, gömlek, tesettür abiye ve tesettür elbiselerdir. Bu kıyafetler, İslam dininin gerektirdiği şekilde kapalı uzuvları belli etmeyen modeller tercih edilerek üretilmektedir. Tesettür modası, günümüz moda renklerinin tesettür kıyafetlerde kullanılması ile ortaya çıkar. Özellikle 2016 yılında, mavi, pembe, ekru, bakır ve toprak tonları modada yerini alırken, tesettür giyimde de ön plana çıkmaktadır. 2016 tesettür modasında şifon her zamanki gibi revaçta olurken, şifon şal, bluz, eşarp ve şal modası devam ediyor. Bu sene aksesuar olarak kemer kullanımı ön plana çıkacak, tesettüre uygun olarak üretilen etekler ve gömlekler kemer ile tamamlanacak.

 

Tesettürlü bayanların pantolon giymesinden ziyade elbise ve etek giymesi öngörülürken, günümüzde günlük kıyafet olarak tercih edilmesi üzerine tesettür modasında, bol salaş, bedene oturmayan kot pantolon üretimi önem kazanmıştır. Tesettür kot, özellikle genç bayanların günlük yaşamda kullandığı pantolon türleri arasında yer alır. Tesettür kullanan bayanlar için geliştirilen online alışveriş sitelerinde de, kolaylıkla tercih edebilecekleri, ürünlerin çeşitliliğinin oldukça fazla olduğu online pazarlar bulunmaktadır. Günlük kıyafetler içinde, tesettür kullanan bayanlara kolaylık olması için kurulan bu online satış sitelerinde, çeşitli kotlar, tunikler, şallar yer alırken, mankenlere yapılan kombin örnekleri ile tesettür modasına uygun bir şekilde, oturdukları yerden alışveriş yapabilir ve modayı takip edebilirler. Özellikle genç tesettürlü bayanlar için kolaylık sağlayan bu siteler, modern bir görüntü oluşturması, kolaylığı ve en önemlisi İslam dinine uygunluğu ile oldukça önemli bir işleve sahiptir. Nasıl ki genç modasında kot pantolon hiç bir zaman önemini yitirmiyorsa, genç tesettürlü bayanlarımız da kendileri için özel üretilen, dine uygun olan bu tekstil ürünlerini tercih ederek kendi stillerini yansıtabilir. En çok kullanılan pantolon modelleri arasında İspanyol paça denilen diz altından bol kesim inen pantolonlar bulunuyor. Bu pantolonların yanı sıra, etek pantolon denilen, bol kesim eteğe benzeyen modeller de vazgeçilmezler arasında yer alıyor.

 

Kolay ve hızlı bir şekilde alışveriş yapabileceğiniz http://www.modagilsah.com  ‘la alışverişin tadını çıkarın.

 

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın