20 Mayıs 2022

Tok tutan kilo aldırmayan lezzetli yiyecek

0 0
2 min read
‘Öyle bir yiyecek olsa ki, hem tok tutsa, hem zayıflatsa, hem lezzetli olsa, hem de sağlığıma sağlık katsa'<br />
0 0

İç Hastalıkları ve Metabolizma Uzmanı Dr. Ayça Kaya’ya göre badem, bütün bu isteklere cevap verecek nitelikte. Dr. Kaya bademin yararlarının araştırmalarla kanıtlandığını söylüyor. Bademi, ’21. yüzyılın mucizesi’ olarak nitelendiren Dr. Kaya, “Çiğ, kavrulmamış, tuzlanmamış badem mucize bir yiyecek. Uzun yıllardır yağlı tohumlar dediğimiz bir gurup yiyecek olan ceviz, badem, fındık, çekirdek, fıstık gibi yiyeceklerin içerdikleri kaliteli yağ asitleri sayesinde kalp-damar hastalıklarına karşı koruyucu olduklarını biliyorduk. Ancak bu yiyecekler yağlı oldukları ve kalori değerleri de yüksek olduğu için kilo aldırır endişesi ile hastalarımıza dikkatli tavsiye ediyorduk” diyor.
HEM ZAYIFLATIYOR, HEM GENÇLEŞTİRİYOR
Bademde çinko, demir, kalsiyum, potasyum, E vitamini gibi mineraller ve vitaminler bulunuyor. Ayrıca içerdiği Amigdalin maddesinin kansere karşı koruyucu olabileceği savunuluyor. Bununla birlikte Koenzim Q 10 ve Omega 3 seviyesi çok yüksek. Bu enzim ve yağ asidi kalp damar hastalıklarından koruyor ve yaşlanmaya gidiş sürecini yavaşlatıyor. Bademi düzenli tüketmek kötü kolesterol olan LDL’yi yüzde 6 ila yüzde 15 oranında düşürüyor.
Dr. Kaya, “Bu kadar iyi kalpli olduğunu bildiğimiz bademin aynı zamanda çok da iyi zayıflattığı kanıtlandı. Çok yakınlarda, Amerika’da yapılan bir araştırma ile de zayıflamak isteyenlere günde 17 tane badem verildiğinde daha iyi kilo kaybettikleri gösterildi” diye konuşuyor.
Bademin kaliteli protein içermesi ve sağlıklı yağlardan zengin olması, kişiyi daha uzun süre tok tutuyor. Dr. Kaya, bademin diğer avantajlarını şöyle sıralıyor ve zayıflamak isteyenlere bademi nasıl tüketeceklerinin ipuçlarını veriyor’
ÇİĞNEME DUYGUSUNU DA TATMİN EDİYOR
“Sert bir yiyecek olduğu için çiğnemesi zor oluyor ve bu durum kişinin çiğneme duygusunu tatmin ediyor. Lif oranı yüksek olduğu için bağırsak hareketlerini artırıyor. Hazırlama zorluğu olmadığı için her yerde kolayca bulunabiliyor ve her yere kolayca taşınabiliyor.
ZAYIFLAMAK İSTEYENLER BADEMİ NASIL YEMELİ?
• Bademi satın alırken dikkat; çiğ, kavrulmamış ve tuzsuz olarak satın alın.• Mümkünse kabuklu ve kabuğu kolay kırılabilir olandan tercih edin.• Bir defada 15’den fazla yemeyin. Küçük bir kâseye sayarak koyun. İş yerinizde çekmecenizde ve çantanızda 15’lik küçük paketler şeklinde de bulundurabilirsiniz.• Ara öğünlerde özellikle tercih etmeye çalışın. Az yağlı süt ve ayranla birlikte mükemmel bir birliktelik oluşturuyor.• Meyveleri tek başına yemektense bademle birlikte yediğinizde, glisemik indeksi düşürmüş olursunuz bu da sizin daha tok kalmanızı sağlar.• Yiyecek bir şey bulamadığınızda da 50 tane bademi bir öğün olarak da tüketebilirsiniz.”

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

More Stories

0 0
4 min read
0 0
5 min read

Bir cevap yazın