23 Ocak 2021

Tüp Bebek Fiyatları

0 0

Hastaların çoğu tüp bebek merkezleri ile görüşmeden önce tüp bebek için fiyat araştırması yapmaktadır. Fiyatlar; tüp bebek merkezinden tüp bebek merkezine farklılık gösterebileceği gibi hastadan hastaya da farklılık gösterebilir. Bu değerler, tüp bebek merkezlerince veya uzman tüp bebek doktorlarınca ortalama değerler olarak web sitelerinde yayınlanmaktadır.

İlk olarak iyi bir tüp bebek uzmanına görünmesi gereken tüp bebek hastaları; uygulanabilecek yardımcı üreme yöntemleri ve yapılacak tedavi hakkında bilgi almalıdırlar. Ortalama Tüp bebek fiyatları 2014 yılında 1500 € + 400 € ilaçlar olmak üzere toplamda 1900 € olarak hesaplanmıştır. Bu işlem sonucunda kesin olarak gebelik elde edilmeyebilir. Yeterli yumurta rezervine sahip veya ilaçlara duyarlı tüp bebek hastaları olabilir. Böyle hallerde aşılama (UIU) veya ilaçsız tüp bebek uygulaması, tüp bebek işlemi yerine düşünülebilir ve bu sayede maliyet düşebilir.

Hastalar ilk denemelerinde ya da tek denemeyle gebelik elde edeceklerini varsayarak işlem yapmamalıdır. Yukarıdaki örneğin dışında, 3’lü ve 4’lü tüp bebek paketleri, arka arkaya tüp bebek denemesi yapmak adına yaşı ilerlemiş hastalar için önerilebilr. Yumurta rezervleri az olan bu hastalar; denemeleri vakit kaybetmeden yapmalı, elde edilip transfer edilmeyen embriyolar da dondurularak bir sonraki denemeler için saklanır. Sonra yapılacak denemelerde dondurulan bu embriyolar çözülerek kullanılır. Normalde Embriyo dondurma, embriyo transferi ve embriyo çözme işlemleri için ücretler hastaya yansıtılabilir. Ancak tüp bebek belli bir paket program eşliğinde gerçekleşeceğinden, 4 ayrı ayrı deneme yerine, 4 denemeden daha hesaplı olmak üzere her şey dahil bu işlemler tüp bebek merkezleri tarafından yapılabilmektedir.

Anne adaylarını ilgilendiren ve tüp bebek fiyatlarını etkileyen bu durumların dışında baba adayının da çeşitli işlemlerden geçmesi gerekebileceğini unutmamak gerekir. Sperm kalitesi yeterli olmayan veya yeterli sperm sayısı bulunmayan baba adaylarına sağlıklı sperm arama yapılabilir (tese, mikro tese, tesa, pesa gibi operasyonlar). IMSI işlemi de sağlıklı sperm seçimi için uygulanabilir. Tüp bebek fiyatı bu gibi durumlar da etkileyebilir.

Mikroenjeksiyon uygulaması (ICSI) erkek faktörlü kısırlık üzerinde devrim niteliğinde bir uygulamadır. Günümüzde klasik tüp bebek yöntemi yerine mikroenjeksiyon ile tüp bebek tedavisi uygulayan tüp bebek merkezi sayısı oldukça fazladır. Standart olarak Mikroenjeksiyon yöntemini uygulamayan merkezlerde ise tüp bebek işlemine dahil edilip edilmeyeceği tamamen erkek faktörüne bağlı olup, tüp bebek doktorunun vereceği karara bağlıdır.

Bu bilgiler tüp bebek fiyatlarını kabaca etkiler. Uzman hekimle görüştükten sonra yardımcı üreme tekniklerinin fiyatları ve uygulanacak tüp bebek tedavisinin fiyatlarını öğrenmek, tüp bebek hastaları için daha önemlidir.
2014 yılında tüp bebek merkezlerine ait fiyatlar aşağıdaki gibidir. Tüp bebek merkezinden tüp bebek merkezine değişiklik gösteren bu fiyatlar için ortalama değerler verilmiştir.

Klasik tüp bebek işlemi fiyatı 1500 € + ilaç fiyatları
ICSI mikroenjeksiyon işlemi ile tüp bebek tedavisi fiyatı 1800 € + ilaç fiyatları
IMSI yöntemi ile sperm seçimi fiyatı 200 €
Micro Tese yöntemi ile sperm arama fiyatı 400 €

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın