20 Ocak 2022

Tüp Bebek Tedavisinde Kadının Yaşının Önemi

0 0
4 min read
0 0

Tüp Bebek Tedavisinde Kadının Yaşının Önemi

Tüp bebek tedavisi esnasında daha başarılı sonuçlar alınabilmesi için anne adayının sağlık durumunun en iyi şekilde olması gerekmektedir. Bu nedenle anne adayının yaşı da bu durumda önemli derecede etkili bir faktördür. Anne adayının yaşı ilerledikçe yumurta hücrelerinin sayısı ve kalitesi azalmaktadır. Yaş ilerledikçe kaliteli yumurta hücreleri elde etmek zorlaşmaktadır. Tüp bebek tedavisinde de en önemli faktörlerden birisi de kaliteli ve yeterli sayılarda yumurta hücreleridir. Tüp bebek tedavisi ile birlikte baba adayından alınan sperm hücreleri, anne adayının yumurta hücresine laboratuar ortamında döllendirilir. Daha sonra embriyo anne adayının rahmine yerleştirilir. Tedavinin de sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için anne adayının sağlıklı ve kaliteli yumurta hücrelerine sahip olması gerekmektedir. Aksi takdirde sağlıksız ve yetersiz yumurta hücreleri, tüp bebek tedavisi için olumsuz sonuçlar gösterecektir. Dikkat edilmesi gerek konu, kadınların 35 yaşı itibariyle doğurganlık özelliklerini yavaş yavaş kaybetmesidir. Bunlar göz önünde bulundurularak bir tedavi süreci başlatılmalıdır.

Kadının Yaşı ve Tüp Bebek Tedavisindeki Başarı

Tüp bebek tedavisinde anne adayının yaşı ve kaliteli yumurta hücrelerine sahip olması, tedavi sürecinin başarılı olup olmasını doğrudan etkilediği araştırmalara göre tespit edilmiştir. Bunların yanında ilerleyen yaşlara rağmen de bir gebelik testi olumlu sonuç vermiş olabilir. Fakat düşük yapma ihtimali de bu oranlar yükselmiştir çünkü kadınlarda belirli yaşlardan sonra aynı kalitede ve sayıda yumurta hücreleri sağlanamamaktadır. Kısaca kadın ilerleyen zamana göre nasıl yaşlanıyorsa aynı şekilde yumurta hücreleri de yaşlanmaktadır. Bu evrensel olarak kanıtlanmış bir durumdur. Tüp bebek tedavisi uygulayan her 4 çift arasında da sadece bir çift çocuk sahibi olabilmektedir. Bu nedenle her şart, koşul değerlendirilmelidir. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin erteleme yapmaması gerekmektedir.

 Anne Adayının Yaşı Tüp Bebek Tedavisini Nasıl Etkiler?

Tüp bebek tedavisi için belirli koşullar ele alınmalıdır. Anne adayının tedaviyi etkileyeceği gibi babanın da sahip olduğu durumlar bu tedaviyi etkilemektedir. İyi bir sonuç beklenen tüp bebek tedavisi için annenin yaşı son derece büyük önem taşımaktadır. Kadınlar için doğurganlık yaşının en verimli olduğu zamanların 27 ile 34 yaşları arasında olduğu tespit edilmiştir. Özellikle 35 yaştan sonra anne adayları için verimsiz dönemler başlamaktadır. Bu sebeple ilerleyen yaşlar, tüp bebek tedavisi için ihtimalleri düşürmekte, olumsuz sonuçlar ortaya çıkması için zemin hazırlamaktadır. Bunların yanında 38 – 39 yaşlarındaki bir anne adayının hamile kalması durumunda, düşük yapma olasılığı çok yüksektir. 45 yaştan sonra da uzmanlarca tüp bebek tedavisi, hem anne adayı için hem de tedavi sonucunda olumlu bir durum ile karşılaşıldığında bebeğin geleceği tehlikeye atılabileceği için önerilmemektedir. Anne adayları için en verimli yaşlar tespit edilmeli, bu süreç içerisinde tüp bebek tedavisi yapılmalıdır.

Menopoz Dönemi ve Tüp Bebek Tedavisi

Menopoz dönemi ortalama olarak kadınlarda 45 – 47 yaşlar arasında görülmektedir. Bu yaşlar aralığında artık kadınlar normal adet döngülerini yaşamaz. 40 yaşından önce görülen adet bitimine de erken menopoz denmektedir. Erken menopozun sebepleri ise genetik nedenler, düzensiz yaşam, yumurtalıklarda görülen kistler olabilir. Başlıca sebebi ise genetik nedenlerdir. Erken menopoz dönemi görülmemesi için ise bir doktora başvurulmalıdır. Tüp bebek tedavisi için geç kalmamak adına bir doktor ile iletişime geçilmelidir. Gerekli tedaviler yapıldığı takdirde anne adayının üreme gerçekleştirme süresi uzatılabilmektedir. Bu durumlar görüldüğü zaman yumurtalıklarda düzensizlik oluşur ve gebelik ihtimali düşer hatta imkânsız hale gelebilir. Tüp bebek tedavis ile ilgili daha fazlaya bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın