17 Ocak 2022

Tüp Mide Ameliyatı ile Hayata Tutunabilirsiniz

0 0
3 min read

Woman Pinching Her Tubby Belly

0 0

Fazla kilolarınızın önüne geçemiyor ve fazla kilolarınız nedeniyle sağlığınız giderek bozuluyorsa; Vücut Kitle indeksi Değerleriniz Dünya Sağlık Örgütü sınıflandırması kapsamında obezite hastası olduğunuzu doğruluyorsa ve kilo vermeyi başarmak için hayatınızı değiştirmeye hazırsanız tüp mide ameliyatı sizin için büyük bir şans olabilir.

 

Sosyal medyadan, internetten, sözlü ve yazılı medyadan tüp mide ameliyatı ile ilgili birçok bilgiye maruz kaldığımız bu günlerde bu yazıyı soru işaretlerinizi bir nebze olsun hafifletmek için hazırladık. “Tüp mide ameliyatı nedir?”, “Tüp mide ameliyatı nasıl yapılır?”, “Tüp mide ameliyatı riskli midir?” gibi önemli soruların yanıtı sizleri bekliyor.

 

Bu yazıyı hazırlarken daha sağlıklı bilgi toplamak için Safa Hastanesi web sitesindeki bilgilerden faydalandık, daha detaylı bilgi edinmek için referansta yer alan orijinal makaleye göz atabilirsiniz.

 

 

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

 

Midenin hacminin %80 oranında küçültülerek obezite hastalarının; gıda alımını ve iştahını azaltarak kilo vermelerini mümkün hale getiren obezite cerrahisi ameliyatına “tüp mide ameliyatı” olarak bilinen “Sleeve Gastrektomi” denir. Tüp mide ameliyatı sonrasında obezite hastaları hızla kilo verirler ve fazla kilolarına bağlı uyku apnesi, yüksek tansiyon, kalp krizi, diyabet gibi hastalıklardan büyük ölçüde kurtulabilirler.

 

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 

Açık ya da kapalı yöntemle yapılabilen tüp mide ameliyatı gelişen cerrahi teknikler ve teknoloji sayesinde günümüzde çoğunlukla laparoskopik olarak yapılmaktadır. Karın boşluğunda 4-5 tane kesi açılması sonucu özel cerrahi aletlerle mideye ulaşılır ve pilor kapakçıkları korunarak midenin fazla kısmı çıkarılır. Bu işlem sırasında cerrahlar ucunda kameralar bulunan özel cerrahi aletler kullanarak karın boşluğunu detaylı olarak görürler. Başarı oranı çok yüksek olan tüp mide ameliyatı sonrasında kilo verilmeye başlanır.

 

Tüp Mide Ameliyatının Faydaları

 

Kendi çabasıyla kilo vermeyi başaramayan ve fazla kilosu zaman içerisinde hayati risk yaratan hastalıklara yol açan hastalar için tüp mide ameliyatının birçok faydası vardır.

 

Kilo vermek bu faydaların en somut şekli olsa da hastalar kilo vererek sağlıklarını etkileyen ölümcül hastalıklardan da kurtulabilirler.

 

Tüp mide ameliyatlarının en büyük avantajlarından biri de hastaların hayatını tamamen değiştirebilecek potansiyele sahip olmasıdır. Kilo veren, sağlığı iyileşen hastalar daha aktif bir sosyal yaşantıya sahip olurlar. Kendilerine olan güvenleri artar ve soyutlandıkları arkadaş gruplarına geri dönecek cesareti kazanabilirler. Kısacası tüp mide ameliyatları sonucunda hastalar yepyeni bir hayata adım atarlar ve hayat kaliteleri artar.

 

Tüp Mide Ameliyatı Riskli Midir?

 

Bu soruya hayır cevabı veremeyiz ancak tüp mide ameliyatının çok riskli olduğunu da söyleyemeyiz. Neticede tüp mide ameliyatı cerrahi bir operasyondur ve her ameliyat gibi ameliyatların doğasına özgü bazı riskler barındırır. Tüp mide ameliyatına özgü en büyük risk stapler hattında kanama oluşmasıdır. Yeni mide oluşturulması için kullanılan zımbalama tekniği kimi zaman sızıntılara ve kanamalara yol açabilir. Ancak bu risk operasyonu gerçekleştiren cerrahın deneyimi ve yeteneği ile ortadan kaldırılabilir.

 

Tüp mide ameliyatları her ameliyat kadar riskli olsa da obezite hastalarının asıl düşünmesi gereken bu ameliyatı olmadıkları ve kilo veremedikleri takdirde karşılaşabilecekleri diğer risklerdir. Obezite cerrahisi operasyonlarının tamamı hastanın sağlığını korumak için yapıldığı ve estetik kaygıların arka planda kaldığı unutulmamalıdır. Hastanın tüp mide ameliyatı olup olmayacağı konusunda tüm sağlık kontrollerini gerçekleştiren cerrahlar son sözü söylemelidir.

 

Referans:  Safa Hastanesi

 

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın