Türkiye’de en hareketsiz yaş grubu 13-19 arası

Türkiye’de en hareketsiz yaş grubunun yüzde 63’lük bir oranla 13-19 yaş aralığındaki çocuk ve gençlerin çıkması, dikkatleri hareketsizliğe bağlı gelişen hastalıklara yöneltti.

10 Ocak 2016 Pazar, 16:47

Klinik Pilates Eğitmeni Ayça Kaşıkçı, “İyi Yaşa” Programı kapsamında çocuklardaki hareketsizliği ve neden olduğu sonuçları değerlendirdi. Kaşıkçı “Hareketsizlik bel ve boyun fıtıkları başta olmak üzere erken yaşlarda oluşan postür bozukluğuna omurilik eğriliğine (skolyoz), boyun düzleşmesine, baş ağrısına, sırt ağrısına ve birçok fiziksel rahatsızlıklara davetiye çıkartıyor” dedi.

“Türkiye’nin dörtte üçü hareketsiz”

“Türkiye Toplumu Fiziksel Aktivite Düzeyi Araştırması”na göre toplumun dörtte üçünün yeterli fiziksel aktivite düzeyine sahip olmadığını vurgulayan Kaşıkçı, “Bu tablo bize gençlerin neden bu denli yüksek hareketsiz bir yaşam oranına sahip oldukları konusunda önemli ipuçları veriyor” dedi. Yaşam tarzı alışkanlıklarının özellikle “çocuk” yaşta oluştuğuna dikkat çeken Ayça Kaşıkçı “Çocukken öğrenilen alışkanlıklar ve bireysel değişimler “ergen” yaşa gelindiğinde olgunlaşma gösterip bir yaşam tarzı haline geliyor. Bu nedenle çocuklara doğru beslenme ve fiziksel aktivitenin önemini erken yaşlarda aşılamak büyük önem taşıyor” dedi.

Beden sağlığında ergenlik dönemi faktörü

Çocukların ilk ergenlik (11-18) ve son ergenlik (12-20) dönemlerine de dikkat çeken Kaşıkçı, “Ergenlikle birlikte gelişen ve değişen vücudu kontrol etmek için bilinçsizce yapılan hareketler ileriki yaşları için birçok sorunu da beraberinde getirebiliyor. Özellikle kızların göğüslerini gizlemek için omuzlarını içeri doğru kıvırmaları, erkeklerin ise birden boylarının uzamasıyla üst bedenlerini kamburlaştırarak yürümeleri bel ve boyun fıtıklarının yanı sıra, erken yaşlarda oluşan postür bozukluklarını da beraberinde getiriyor” dedi. Kaşıkçı gençlerin erken yaşta doğru vücut duruşunu temel alan egzersizler yapmalarının önemli olduğunu belirtti.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...