Türkiye’de Kendin Yap Kültürü

28 Kasım 2015 Cumartesi, 16:53

Kendin yap kelimesi dilimize İngilizce’deki “Do It Yourself” deyişinden geçmiş olup örgü işlerinden geri dönüştürmeye takı tasarımından el işlerine kadar her türlü hobiyi kapsayan bir terimdir. Kısaca DIY ya da Diy olarak da karşımıza çıkan bu terim internetin en üretici kitlelerini barından faydalı bir alt kültüre karşılık gelmektedir.

Kendin Yap Ne Demektir?

içerik

Bu konuda gerek televizyonlarda gerekse dergi gibi yazılı basın araçları aracılığıyla bilgi paylaşımı yapılsa da kendin yap kültürünün şu anki en önemli taşıyıcısı internettir. Zira internetin yaygınlaşmasıyla beraber dünyanın hemen her yerindeki insanların neredeyse tarihin başlangıcından beri edindikleri objeleri bir amaç uğruna kullanıp dönüştürme tecrübesini çok hızlı ve efektif bir şekilde paylaşılmasına olarak vermiştir.

Türkiye ve Kendin Yap Kültürü

içerik1

Geleneksel el sanatlarımızı düşündüğümüzde ülkemizin kendin yap ruhunun oldukça eskiye dayandığını söyleyebiliriz. Ancak internet kullanımı konusunda hızlı bir ilerleme kaydetsek de henüz bilişim teknolojilerini kullanma konusunda istenen aşamaya gelemediğimizden dolayı bu amaçla yapılan paylaşımlar diğer ülkelere oranlar düşük seyretmektedir. Bu durumun en büyük etkeni en yetenekli ellerin genellikle bilgisayar ve internet dünyasını tanımayan yaşlı nesiller olması.

Yaş ortalaması düştükçe kendin yap dünyasına katılımın arttığını söylemek mümkün. Özellikle orta yaşlarındaki ev hanımlarının hayatın monotonluğuna renk katmak ve ev ekonomisine katkı sağlamak amacıyla sosyal medya ve blog sitelerini kullanarak kendi aralarında hızla örgütlenmekte. Paylaşımların mahiyetine göz gezdirdiğimizde ağırlıklı olarak yemek tarifleri, lif örnekleri, havlu kenarı, patik modelleri, tığ işi çalışmaları gibi çok geniş bir yelpaze görmekteyiz.

Genç nesillerimizin tığ işleri, iğne oyası, patik örme gibi etkinleri öğrenmeye fazla hevesli olmaması da bir başka etkendir. Başka bir çağın çocukları olarak takı yapımı, saç ve makyaj tüyoları, sokak modası gibi alanlara normal şekilde daha fazla ilgi gösterdiğimiz söylenebilir. Bilhassa bileklik yapımı, küpe ve kolye çalışmaları ile okul projeleri kapsamında değerlendirebileceğimiz nasıl yapılır tarifleri gerek video gerekse de resimli anlatımlar aracılığıyla paylaşılmakta.

Kendin Yap Siteleri

İnternetteki kendin yap mecraları konusuna değinecek olursak bu alanda bilgi paylaşımın en fazla yapıldığı yerlerin başında blog siteleri ve YouTube gelmekte. Twitter, Pinterest, Instagram ve Facebook grupları üretilen içeriğin geniş kitlelere ulaştırılmasında önemli bir rol üstlenmektedir. Başlı başına bu işe hizmet eden kendin yap sitelerine bakacak olursak global pazarda Instrucktables, DIY Network’ün öne çıkan bikaç markadan biri olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’deki kendin yap sitelerine baktığımızda Kendin Yap Sitesi, 10 Marifet ve kendinyap.gen.tr ‘nin sektörün en köklü siteleri olduğunu söyleyebiliriz.

Siz de fazla para harcamadan, hem tasarruf edip hem de ihtiyaçlarınızı gidermek istiyorsanız bu dünyaya adım atmaktan çekinmeyin. El beceri seviyeniz ne olursa olsun mutlaka yapabileceğiniz bişeyler bulacağınıza eminiz. Tecrübe kazandıkça yetenekleriniz doğrultusunda bu işlerden çok ciddi paralar kazanabileceğinizi hatırlatalım. Üretmenin ve paylaşmanın keyfini sürmek de cabası…

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...