19 Mayıs 2022

Üniversite İçin Yurt Dışını Seçecekseniz Buraya!

0 0
2 min read
0 0

Üniversite eğitimi almak için rotasını yurt dışına çevirenler, okul ya da bölüm seçimi kadar ülke seçiminde de bir hayli zorlanıyor. Ancak hangi ülkeyi ya da okulu seçerseniz seçin, yurt dışında eğitim almanın avantajlarından faydalanmış olacaksınız. Bu avantajlar arasında belki de en önemlisi yabancı dil eğitimidir. Akıcı bir şekilde yabancı dil konuşabilmek, iş hayatına +1 puanla başlamanız anlamına geliyor. Dolayısıyla yurt dışı sadece bu açıdan bile çok daha cazip bir seçeneğe dönüşüyor.

Yurt dışında eğitim almak için bugünlerde en çok tercih edilen ülkelerin başında Ukrayna var. Nedenlerini sizler için araştırdık. Ukrayna neden ülkemizde çok cazip bir seçeneğe dönüştü? Hangi artıları var ve Ukrayna üniversiteleri için en detaylı bilgi nereden alınır? Bu soruların yanıtlarını aradık. Elde ettiğimiz bilgileri de sizlerle paylaşıyoruz.

Ukrayna’da Okumanın Avantajları Neler?

Öncelikle sınavsız eğitim şansı sunuyor olduğunu belirtelim. Ülkede üniversite eğitimi almak için herhangi bir sınava girmeniz gerekmiyor. Dolayısıyla üniversite sınavı stresinden tamamen kurtulmak için çok sayıda öğrenci rotasını Ukrayna’ya çeviriyor. Öğrencilerin istedikleri bölümü seçebiliyor olması daha çok büyük bir avantaj olarak karşımıza çıkıyor. Hayal ettiğiniz bölümü okumak için onlarca farklı prosedürü yerine getirmeniz ya da pek çok farklı sınava girmeniz gerekmiyor. İstediğiniz bölüme kaydınızı yaptırarak eğitim almaya başlayabiliyorsunuz.

Ukrayna’da herhangi bir bölümde okuduğunuzda aldığınız diploma  mavi diploma oluyor ve bu diploma Türkiye’de de kabul görüyor. Denklik sınavı gibi çeşitli prosedürler ile uğraşmanız gerekmiyor. Bu açıdan da Ukrayna’nın cazip bir seçenek olduğunu belirtmek gerekir. Daha önce 2 yıllık üniversite eğitimi almış olanlar Ukrayna’da okula direkt 3. sınıftan başlayabiliyor. Yani bu ülkede dikey geçiş de sınavla yapılmıyor. Dolayısıyla aldığınız 2 yıllık eğitim çöpe gitmek yerine değerlendirilmiş oluyor.

Ukrayna’da eğitim fırsatları ile ilgili daha detaylı bilgi almak için önereceğimiz site ise ICES Turkey olacak.  Çünkü bu sitede Ukrayna’da hangi üniversitelerin olduğu ve bu üniversitelerde hangi bölümleri tercih edebileceğiniz gibi merak ettiğiniz her soruya detaylı yanıt bulabilirsiniz. Bu sayede eğitim planlamanızı çok daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmiş olacaksınız.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın