18 Ocak 2021

Uykusuzluktan kurtulmak için uyku hijyeni sağlanmalı

Siz de uykusuzluk sorunu yaşayanlardan mısınız? O halde uyku hijyenine dikkat etmelisiniz.<br />
0 0

Ruh ve beden sağlığı için düzenli uyku şart olsa da çalışma hayatı, şehir stresi gibi pek çok neden uyku sorunlarına yol açabiliyor. Herkesin uyku sorunu çekebileceğini ancak sorunun ne kadar süre devam ettiğinin önemli olduğunu dile getiren Anadolu Sağlık Merkezi Nöroloji Bölümü Direktörü Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, “Uyku ritmini bozan vardiyalı çalışmalar, jet-lag, gebelik, depresyon, uykuda solunum bozuklukları, ağrı durumları, kronik yorgunluk sendromu gibi hastalıklar uykuyu bozan nedenlerin başında geliyor” dedi.

Prof. Dr. Kütükçü uykusuzluktan kurtulmak için uyku hijyeninin sağlanması gerektiğini söyledi.

Uykusuzluk sorunun ne kadar süredir devam ettiği önemli

Uykusuzluk veya diğer adıyla “insomnia” en basit şekli ile uykuya dalmakta ve uykuyu sürdürmekte zorluk olarak tanımlanıyor. İnsanların çoğu uykusuzluk şikâyetiyle değişik zamanlarda karşılaşabiliyor. Uykusuzlukta sorunun ne kadar süredir devam ettiğinin önemli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, “Geceleri uykuya dalmakta zorluk, sık uyanma, sabahları erken uyanma, uykusuzluğa bağlı olarak sabahları yorgun uyanma, gün içinde uykulu olmak ve yorgunluk; konsantrasyon ve dikkat bozuklukları, huzursuzluk, depresyon anksiyete, uykusuzluğa bağlı baş ağrısı, iş hayatında başarısızlık ve hatta kazalara neden olabiliyor. Uykusuzlukları sürelerine göre geçici, akut ve kronik olmak uykusuzluk olmak üzere üç başlık altında toplayabiliriz” diye konuştu.

Geçici uykusuzluğa neden olan faktörler

Geçici uykusuzluğun bir ya da birkaç gece sürebileceğini söyleyen Prof. Dr. Kütükçü, “Geçici uykusuzluk en sık görülen uykusuzluk tipidir. Önemli bir sınav veya iş görüşmesi öncesi olan veya yatak, ev gibi ortam değiştirme sonrası ortaya çıkan uykusuzluklardır. Bu uykusuzluk tipi bazen birkaç haftaya kadar uzayabilir. İkinci olarak akut ya da kısa süreli uykusuzluk da geçici uykusuzluklara benzer olarak aşırı sıkıntı, stres ve gerginlik sonrasında gelişebiliyor. Genellikle stres nedeninin ortadan kalkması ile düzelen ve 1-4 hafta kadar süren uykusuzluklardır. Bunlar iyi izlenmezse uzun süreli kronik uykusuzluğa dönüşme riskleri yüksektir” şeklinde konuştu.

Uzun süreli uykusuzluklar yıllarca sürebiliyor

Kronik yani uzun süreli uykusuzlukların aylar ve hatta bazen yıllarca sürebildiğini belirten Prof. Dr. Kütükçü “Uykuyu etkileyebilen psikiyatrik, nörolojik, metabolik, kardiyak, endokrinolojik sorunlar olduğu gibi, solunum sistemi sıkıntıları, değişik ilaç ve madde kullanımları da kronik uykusuzluğa neden olabilir. Özellikle nörolojik hastalıklardan huzursuz bacak sendromu, periyodik bacak hareketleri, parkinson hastalığı, kaslarda istemsiz ve ağrılı kasılmaların gerçekleşmesi, kol ve bacaklarda ortaya çıkan titremeler, geceleri olan epileptik ataklar gibi birçok neden uykusuzluğa yol açabilmektedir. Tedavide nedenin ortaya konulması ve buna göre tedavinin planlanması büyük önem taşıyor” açıklamasında bulundu.

Uyku hijyeni için bu adımlara dikkat

– Gündüz uyumayın. Bu, gece uykunuzu bozabilir.

– Kafein ve nikotin gibi uyarıcıları almayı en az yatmadan 3 saat öncesinde kesin.

– Egzersiz iyi bir uyku için yararlıdır fakat uykuya yakın bir saatte yapılmamalıdır. Uyku öncesinde daha rahatlatıcı olan yoga yapılabilir.

– Uyku saatine yakın fazla ve ağır şeyler yenmemelidir. Çikolatada kafein olduğunu ve uykunuzu kaçırabileceğini unutmayın.

– Gündüz gün ışığına maruz kalmak uyku sıklığınızı düzenlemede çok önemlidir.

– Bunun tersine bilgisayar ve TV gibi aletlerden yayılan ışınlar ise uykumuzu bozar yani TV seyrederek uyumayın bilgisayarla çalışmayı yatmadan 2-3 saat önce sonlandırın ya da telefonunuz ile yatmadan önce fazla uğraşmayın. Uyku düzensizlikleri yaşayanların sabah kalkınca gün ışığına maruz kalması çok önemlidir.

– Uyku saatinizden önce rahatlamalısınız. Gün içindeki problemleri yatmadan önce tartışmak iyi fikir değil.

– Uyku rutini ve uyuduğunuz yer çok önemlidir. Uyku ve uyanma saatleri hafta sonu dahil aynı saatlerde olmalıdır.

– Uyuduğunuz yer karanlık, sessiz ve serin olmalı. Yatak sadece uyumak içindir. Yemek yemek, çalışmak ya da TV seyretmek için değil.

– Uyku sorunları olan kişilerin uyku günlüğü tutması faydalı olur.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın