20 Ocak 2022

Vajina Sıklaştırma Ameliyatı

0 0
3 min read
0 0

Genel olarak kadınların organlarının döl yatağı olarak tanımlanan iç kısma vajina adı verilmektedir. Cinsel hayattan bebeğin oluşum sürecine kadar vajinada bir takım değişiklikler meydana gelmektedir. Özellikle kadınların hamilelik sürecinde rahim bölgesinin büyümesi sonucunda ve ardından gerçekleşen doğum vajinanın genişlemesine sebebiyet vermektedir. Bu yüzden bu durumdan rahatsız olan çiftler hem cinsel ilişkilerinden zevk alabilmek hem de kadının eski vajina sağlığına kavuşma isteği vajina sıkılaştırma ameliyatına başvurmaktadır.

 

Vajina Sıklaştırma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 

Vajina sıklaştırma ameliyatları genellikle lokal anestezi yardımıyla yapılmaktadır. Yani vajina kısmı uyuşturulduktan sonra yapılır. Lokal anestezi her doktora göre de değişkenlik gösterebilir. Yani bazı doktorlar yüzeysel olarak vajinayı uyuşturarak yapar. Dr. Yeşim Yerçok Vajina sıkılaştırma ameliyatı yaklaşık olarak 35-40 dakika sürmektedir. Bu ameliyat vajinanın girişinden başlanarak uzunlamasına doğru 3-4 cm arasında daralmaktadır. Bu da vajinanın girişinin genişliği 1-2 cm arasında daralmaktadır. Daha sonra işlem bittikten sonra dikiş atılır ve çoğu zaman dikişler alt kısımlardan atılır bazıları da yüzeysel atılır ve onlar görülür.

 

Vajina Sıklaştırma Ameliyatı Sonrası

 

Vajina sıklaştırma ameliyatından sonra ameliyat olan kişi taburcu olmasının ardından genital bölgesine yani vajina bölgesine gereken hassasiyeti göstermeli ve o bölgenin hijyenliğine dikkat etmesi gerekir. Bunun akabinde dikişlere gereken özeni göstermeli ve dikkatli şekilde pansuman yapılmalıdır. Doktorun verdiği ilaçlar haricinde başka ilaç kullanılmamalı ve muhakkak reçeteye uygun şekilde kullanılması gerekmektedir. Belirli zamandan sonra hiçbir müdahale yapmadan dikişler 10-15 gün içerisinde kendi kendiliğinden dökülecektir. Bu yüzden ameliyat olan kişi bu dikişleri sökmesine gerek yoktur. Cinsel ilişki mevzusunda ise ameliyattan sonra 1,5 ay boyunca kesinlikle cinsel ilişkiye girmemelidir. Vajina tam iyileştikten sonra ve kadın kendini iyi hissediyorsa yapılmasında sakınca yoktur.

 

Vajina Sıklaştırma Ameliyatın Riskleri

 

Vajina sıklaştırma ameliyatında vajinanın iç kısmında yapılacak müdahalelerde kendi alanında uzmanlaşmış doktorlar, ameliyat ortamında yapılacak vajina sıklaştırma ameliyatının kanama ve enfeksiyon haricinde bir riskin olmayacağını belirtmektedirler. Sonuç itibariyle cinsel ilişki sırasında vajina genişliğinden şikayetçi olan çiftlerin vajina sıklaştırma ameliyatıyla hayatlarına yeniden mutlu ve tatmin edici bir yaşam sürebilirler. Bundan dolayı fazla risk taşımayan bir ameliyat olması hasebiyle her kadın istediği zaman vajina sıklaştırma ameliyatı olabilir.

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

More Stories

0 0
4 min read
0 0
5 min read

Bir cevap yazın