Vajinismus Hastalığı Nedir?

04 Aralık 2015 Cuma, 09:02

Vajinismus vajina bölgesindeki kasların istemsizce kasılması sonucu ortaya çıkan korku ve panik halidir. Bazen bu durum tüm vücudun kasılmasına kadar gidecek sonuçlar doğurabilir. Bu yazımızda “vajinismus nedir, nasıl ortaya çıkar vetedavisi nedir”  gibi sorularınıza yanıt bulacaksınız.

Vajinismus bir hastalık değil sadece bir bulgudur.

Vajinismus Ne Demektir?

Bu rahatsızlık kadınlarda çoğunlukla cinsel birleşme anında yaşanır. Ön sevişme anında gayet rahat olan hatta zevk alan kadın, cinsel birleşme yaşanırken vajina bölgesi istemsiz bir şekilde kasılması sonucu orta çıkan durumdur. Vajinusmus yani kasılmalar yüzünden penis, vajinaya giremez veya birleşme zor ve ağrılı geçer. Vajinismus cinsel bir sorun olarak tanımlanır. Bu sebepten bazen cinsel birleşme hiç olamayabilir veya sancılı geçebilir. Bu durum kadında ve partnerinde cinsel soğukluk yaratabilir. Bazı durumlarda da vajina içine sadece penisin uç kısmı girer, bu şekilde hamile kalan hastalar bulunmaktadır.

Cinsel ilişkideki kasılmalar farklı düzeylerde hissedilebilir.

Kasılmalar özellikle vajinanın en alt kısmında meydana gelir. Ek olarak aynı durum; bacaklar, bel ve kalçada hissedilebilir. Bazen tüm vücudu saran kasılmalarla dahi karşılaşılabilir. Kasılmaların şiddeti ve düzeyi, vajinismusun dereceseni ortaya koyar.

Vajinismus psikolojik bir hastalık mıdır?

Vajinismus bir hastalık olarak tanımlanamaz ancak psikoljik bir rahatsızlık denilebilir. Gergin ve stresli olan kadının ilişki esnasında, refleks olarak kendini kasar. Panik ve korku yaşanan bu anlar süreli olarak devam eder ve durumun tanısı vajinismus olarak konur. Psikoloji biliminde bu rahatsızlık cinsel ilişki fobisi veya kaygı bozukluğu olarak adlandırılır.

Kadın sağlığı

Kadın sağlığı ve vajinismus hakkında bilmeniz gereken her şey caddekadin.com da

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...