16 Mayıs 2022

Vajinismus Kaderiniz Olmasın

0 0
2 min read
0 0

Vajinusmus kadının fiziksel engeli olmadığı halde cinsel ilişkiyi reddetmesidir.  Cinselliğin çok kolay konuşulmaması, çiftlerin bu durumun üstesinden geleceklerini düşündüklerinden kimseyle paylaşmak istemezler.  Bu nedenle çoğu zaman doğru tedavi merkezlerini bulamayabiliyorlar. Buda kişinin kendini ertelemesine ve tedavi sürecinin gecikmesine neden olabiliyor.

Vajınusmus Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Vajinismus tedavisi konusunda Spesifik çalışan merkezlere başvurmaları önerilir. Jinekolojik muayenesi sonrası hastalığın fiziksel ya da psikolojik nedeni hekim tarafından tespit edilir. Vajinusmus klinik tedavileri kişiye özeldir ve hastalık derecesine göre bir tedavi planı çıkartılır. Tedavi yöntemleri hakkında hastaya bilgi verilir.

Vajinismus Nasıl Çözülür?

Vajinusmus nasıl çözülür? Vajinusmus hem ruhsal hem bedensel belirtileri olan bir hastalıktır.

Vajinismus tedavisi yöntemleri arasında en çok uygulanan ve en çabuk sonuç alına davranışsal bilişsel Terapi yöntemidir.

Bilişsel tedavi: cinsellikle ilgili doğru bilgilendirmeye yöneliktir. Burada amaç cinsellikle ilgili bilinçaltına kodlanmış yanlış bilgileri doğru bilgilerle değiştirmektir. Bu aynı zamanda kadının cinselliğe bakışını değiştirecektir.

Davranışsal Terapi bir takım uygulamaları içermektedir. Vajinusmus olanlar bu kasılmaları kontrol edebilmesi, için eş destekli egzersizler verilir. Çoğu zaman bu uygulamaları evde tekrarlanması istenir. Bu aynı zamanda vücutta rahatlama sağlar

Önerilmeyen Vajinismus Tedavisi

*Kişinin kızlık zarında hiçbir problemi olmadığı halde kızlık zarına

*Vajinada anatomik bir problem olmadığı halde cerrahi müdahale yapılması

*Kişinin bilgisi dışında hipnoz tedavisi

*Kas gevşetici ilaç ya da krem kullanılması

*İlişki öncesi alkol alma

Kaynak; https://www.esrademiryuzer.com/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın