19 Mayıs 2022

Vardiyalı çalışanlarda diyabet riski

0 0
2 min read
Yapılan bir araştırmaya göre vardiyalı çalışanlarda tip 2 diyabet daha çok görülüyor.<br />
0 0

BBC’nin haberine göre; “Occupational and Environmental Medicine” dergisinde yayımlanan araştırmanın bulguları, erkeklerin ve vardiyayla çalışan kişilerin diyabet riskinin daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

Çin Huazlong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden araştırmacıların yaptığı çalışmaya göre, vardiyalı çalışanlarda tip 2 diyabet görülmesi yüzde 9 daha fazla. Erkeklerde riskin yüzde 35’e, gündüz ve gece vardiyaları arasında değişimli çalışan kişilerde ise yüzde 42’ye çıktığı belirtildi.

Araştırmanın bulguları, vardiyalı çalışmanın uyku ve yemek düzenlerini bozduğunu, gece geç yemek yemenin bedeni enerjiyi yağ olarak depolamaya yatkınlaştırdığını, bu durumun obezite ve tip 2 diyabet olasılığını artırdığı şeklinde açıklanıyor. Erkeklerdeki yüksek riskin erkeklik hormonlarındaki değişimlerden kaynaklanabileceğini ifade eden araştırmacılar, sonuçlarının vardiyalı çalışan erkeklerin, diyabeti önlemek için daha fazla çaba göstermesi gerektiği anlamına geldiğine dikkat çekiyor.

Biyolojik saatin etkileri

Toplumda en fazla görülen şeker hastalığı türü olan tip 2 diyabet, körlük, kalp krizi ve felç riski, sinir ve kan damarlarına zarar ve hatta uzuvları kaybetmeye kadar ciddi sonuçları olan bir hastalık.

Uyku laboratuvarlarında yapılan çalışmalar günün yanlış zamanlarında uyutulan kişilerde kısa süre içinde tip 2 diyabetin ilk evrelerinin görüldüğünü ortaya çıkarmıştı. Biyolojik saatin bozulmasının, bel çevresi ölçülerini, hormonları ve uykuyu etkileyerek tip 2 diyabete yakalanma riskini arttırdığı düşünülüyor.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

More Stories

0 0
4 min read
0 0
5 min read

Bir cevap yazın