21 Nisan 2021

Vertigo iş yaşamını etkiliyor

Nöroloji Uzmanı Dr. Abdullah Özkardeş, vertigo hastalığının en çok iş ve sosyal yaşamı etkilediğini söyledi.<br />
0 0

Dr. Abdullah Özkardeş, kişinin kendisi veya çevresinin hareket ettiğini düşünmesi hissi olarak tanımlanan vertigo hastalığında nedene bakılmadan ilk olarak ilaçla tedaviye başlandığına dikkat çekti.

Vertigo hastalığı, en çok iş ve sosyal yaşamı etkiliyor

Memorial Şişli Hastanesi Nöroloji Bölümü Uzmanı Dr. Abdullah Özkardeş, baş dönmesi ve tedavisi hakkında bilgi verdi. Vertigo rahatsızlığı görülen kişilerin, şikayetlerini dile getirirken zorluk çektiklerini ifade eden Özkardeş, “Vertigonun bulguları, farklı nedenlere bağlı olarak değişebilmektedir. Hasta, çevresinin veya kendinin hareket ettiğini veya döndüğünü ifade eder. Bu duruma bulantı, kusma, terleme ve anormal göz hareketleri eşlik edebilir. Yakınmalar birkaç dakika ile başlayıp, saatlerce sürebilir. Bazen bu şikayetler sabit ve sürekli bazen de atak şeklinde görülebilir. Vertigonun başlangıcı, bir harekete veya pozisyon değişikliğine bağlı olabilir” diye konuştu.

Vertigo hastalığının beyin veya iç kulaktaki problemlere bağlı olarak ortaya çıkabileceğini kaydeden Özkardeş, şöyle devam etti’ “İç kulak problemlerine bağlı vertigolara ‘periferik’, beyin hastalıklarına bağlı vertigolara ise ‘santral vertigo’ adı verilmektedir. Vertigonun beyin ile ilgili nedenleri, denge siniri. Bu sinirin beyinin alt bölümündeki çekirdeği ve bu yapıların diğer beyin alanları ile olan bağlantılarının bozulmaları ile ilgilidir. Sinirin ve çekirdeğin bağlantıları, ‘serebellum’ denilen beyincikledir. Santral vertigoda, baş dönmesi daha az şiddette olur fakat kısa sürede düzelmez. Beyinin alt bölümünün kanlanmasının azalması vertigoya neden olabilir. Boynun arkasından gelip beyne giden damarlar, diğer yapıların yanında denge ile ilgili bölümleri de kanlandırır. Bu kanlanmada oluşabilecek bozukluklar; güçsüzlük, görme bulanıklığı, çift görme, uyuşukluk, denge bozuklukları, düşme ve konuşma bozukluklarına da neden olabilir“

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Bolayır ise vertigonun, her yaş grubunda görülebileceğini belirtti ve ekledi’ ”Telefon ve diğer cihazlardan çıkan radyasyon, vertigoya yol açabiliyor. Cep telefonu sinyali, beyin hücreleri üzerinde depresyon etkisi yaratıyor. Cep telefonunun yaydığı radyasyon, vertigo ataklarına neden oluyor. Gereksiz ve uzun görüşmelerden kaçınmalıyız. B12 vitamini eksikliği, folik asit yetmezliği ve anemi sonucu da baş dönmesi gelişebilir”

Beyin tümörleri baş dönmesine neden olabilir

Beyincik ve beynin alt bölümü arasında gelişen ve ‘köşe tümörü’ denilen oluşumların yüzde 20 oranında vertigoya nende olduğuna dikkat çeken Özkardeş, “Bu tümörler; ilerleyici işitme kaybı ve çınlama ve bazen de dengesizlik yapabilir. Beyinin alt bölümünün içine yerleşen tümörler ve damarlar ile ilgili anormallikler de vertigo nedeni olarak akılda tutulmalıdır. Bununla birlikte denge siniri etkileyen ‘nöropati’ diye adlandırılan hastalıklar da, vertigoya sebep olabilir. Bazı epilepsi türleri vertigo şeklinde krize yol açabilir. Kafa ve boyun travmaları ile migren de vertigoya zemin hazırlayabilir. Baş dönmesinden sonra genellikle baş ağrısı başlar. Baş dönmesi sınırlı bir zaman süresini kapsar ve zaman zaman aynı ataklar tekrarlar” ifadelerini kullandı.

Beyne bağlı nedenlerle gelişen vertigonun nasıl seyredeceği konusunda bilgi veren Özkardeş, beyindeki hasarın yeri, türüne göre değiştiğini kaydetti. Beynin alt bölümünü etkileyen multipl skleroz, köşe tümörleri, denge siniri hastalıkları, tümörler ve damar anormallikleri, epilepsi nöbetleri, bazı genetik hastalıklar, denge ile ilgili beyin alanlarının doğuştan olan anormallikleri şeklinde sıralandığını söyledi. Özkardeş, beyne bağlı oluşan vertigoda nedene yönelik bir tedavi planı hazırlandığına dikkat çekti.

Nedene bakılmadan ilk olarak ilaç tedavisine başlanır

Genel olarak hangi nedenle olursa olsun vertigolar konusunda ilk olarak ilaç tedavisine başvurulduğunu ifade eden Özkardeş, “Beyinsel kaynaklı vertigolarda, şikayetlerin nedenine göre yaklaşım gerekmektedir. Beynin kanlanma bozukluğu sonucunda olan vertigolarda, aspirin ve çeşitli ilaçların kullanımı gerekmektedir. İleri derecede büyük damar darlığı olan hastalarda stent veya bypass ameliyatları da düşünülmelidir. Multipl sklerozlu olup vertigo şeklinde atak yapan hastalara ise yüksek doz kortizon verilmektedir. Vertigoya neden olan tümörlerin tedavisi cerrahidir. Vertigo ile seyreden epilepsilerde ise epilepsi ilaçları ile tedavi yoluna gidilmelidir” şeklinde bilgi verdi.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın