23 Mayıs 2022

Yemek Tarifleri

0 0
2 min read
0 0

Aslında Türk mutfağı son derece zengin bir mutfaktır, çünkü köklü bir kültürden geliyoruz. Sadece köklü bir kültürden gelmekle kalmıyoruz bulunduğumuz coğrafya yani Anadolu binbir medeniyete beşiklik etmiş bir bölgedir. Her millet kendi kültüründen bir şeyler bırakmıştır. Bu bırakılan değerler arasında en kayda değer kültürlerinden biri de yemek tarifleridir elbette. İşte bu yüzden yemek yönüyle son derece zengin bir kültürüz. Hemen her bölgede birbirinden çok farklı nefis yemekler bulunmakta. Belki de bu yüzden Türk insanı kiloludur, kim bilir. Örneğin İç Anadolu bölgesine gittiğinizde börek tarifleri inanılmaz popülerdir ve hemen her sabah kahvaltısında börek mutlaka bulunur.

Biraz daha kuzeye doğru gittiğimizde özellikle Doğu Anadolu bölgesinde etli yemek tarifleri sofraların vazgeçilmesi arasındadır diyebiliriz. Bir yemek eğer etsizse bu bölgede bu yemeğe yemek denmez, o derece önemlidir et bu bölgede.

Güneydoğu Anadolu bölgesi de hamur işleri ve börek tarifleri ile öne çıkar. Eğer sofrada hamur işleri yoksa ne kadar yerse yesinler karınlar bir türlü doymaz. Aslında bu da tamamen kültürel bir alışkanlığa dayanır. Geçmişimizin toplum olarak ne kadar fakir olduğunun apaçık bir kanıtıdır. Özellikle savaş yıllarındaki kıtlıkları düşünürsek ekmeğin nimet olarak kabul edilip kutsallaştırılmasını, yere düştüğünde besmele çekip yüksek bir yere koymamızı ve neden ekmek yemeden doymadığımızı kolayca anlayabiliriz.

Başka bir çarpıcı örnek vermek gerekirse 1950’li yıllarda Afrikada iç savaş yıllarında bir kabile açlıkla yüzleşiyor ve pek çok üyesini açıktan kaybediyor. Hayatta kalanlar da hamamböceği yiyerek hayatta kalmayı başarıyorlar. Sonra savaş bitiyor bunun akabinde kıtlık da bitiyor ama bu kabile hamamböceğini adeta bir çerez yer gibi yemeye devam ediyor. Ne kadar ilginç bir durum değil mi?

İşte bu örnekler yeme alışkanlığının toplumların tarihi geçmişi ile ne kadar yakından ilgili olduğunun birer kanıtı durumundadır.

Ancak her ne kadar zor da olsa bu kötü beslenme alışkanlığını bırakmak imkansız değildir. Biraz gayret gösterdiğinizde sağlıklı yemek tarifleri ile sadece kendi sağlığınızı korumuyorsunuz kendinizden sonra gelen neslinize de bu alışkanlığı aktarmış oluyorsunuz.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın