17 Ocak 2021

Yeni doğan bebeğin banyosu nasıl yaptırılır

Bebeğinizin ilk banyosu yaptıracaksanız mutlaka bunlara dikkat edin.<br />
0 0

Yeni doğan bebeğinize her şeyden çok önem veriyorsunuz. Çünkü oldukça hassas. Minik bebeğinizin bakımı da bu yüzden çok önemli. Annelerin en çok sıkıntı çektiği konulardan bir tanesi de yeni doğan banyosu. İşte bu yazı annelere yardımcı olacak.

İlk banyo için göbek bağının düşmesini bekleyin

Yeni doğan bebeğin derisi vermiks denilen beyaz renkli, mumsu, koruyucu, kaygan bir madde ile kaplıdır ve bunun doğar doğmaz, hemen temizlenmesi gerek yoktur. Bebeği yıkamak için göbeğin düşmesi beklenebilir. Bu süre içinde bebeğin yüzü ve vücudu silinerek temizlenir, çamaşırları sık değiştirilir.

Banyo sırasında nelere dikkat edilmeli

Bebeğin göbeği düştükten sonra uygun koşullar varsa bebek her gün, yoksa gün aşırı yıkanabilir. Bebeğinizi beslemeden önce ya da besledikten 1-1,5 saat sonra yıkamak en uygunudur. Bebeği yıkarken yanınızda bir yardımcı olmalıdır. İlk 1-2 haftada yıkama için kullanılacak su önceden kaynatılmış ve ısıtılmış olmalıdır.

Bebeği yıkarken yüzü aşağıya bakacak şekilde, göğüs ve karnından kavrayarak tutulabilir. Sırtüsü tutuluyorsa, başını elle desteklemek gerekir. Bebekler için özel hazırlanmış ürünler tercih edilmelidir. Bebeğin iyice durulanması ve kurulanması önemlidir. 36,5-37 derece banyo yapılan odanın ısısı 24-26 derece sıcaklıkta olmalıdır.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın