17 Ocak 2022

Yüksek ateş düşük riskini artırıyor

0 0
2 min read
Hamilelikte yüksek ateşe dikkat!<br />
0 0

Avusturya Sen Jorj Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Adli Şadi Karamanhamilelikteki yüksek ateş hakkında bilgiler verdi. Karaman, “Normal vücut ısısı 36-37 derecearasında seyreder. 37 derecenin üzeri durumlar yüksek ateş olarak kabul edilir. Ateş yükselmesi vücutta oluşan normal dışı bir durumun ilk belirtisidir ve vücut savunma mekanizmalarının faaliyete geçtiğini bize bildirir. Hamile kadınlarda normal vücut ısısı hamile olmayanlarla aynıdır. Tek fark yüksek hormon seviyeleri ve vücut direncindeki düşüklük nedeni ile hamile kadınlarda yüksek ateşin daha kolay ortaya çıkması ve etkilerinin de çok önemli olmasıdır.” ifadelerini kullandı.

Hamilelikte yüksek ateş nedenlerini açıklayan Karaman, “Yüksek ateş iki grupta incelenir. Birincisi enfeksiyon nedeni ile ortaya çıkan yüksek ateşlerdir; Gebelikte en sık görülen enfeksiyonlar, gribal enfeksiyonlar, akut üst solunum yolu enfeksiyonları ve idrar yollarıenfeksiyonlarıdır. İkincisi ise enfeksiyon dışı nedenlerle ortaya çıkan yüksek ateşlerdir. Bu grupta da yüksek ısıya uzun süre maruz kalmak (hamam, sauna, güneş çarpması) ve alerjik reaksiyonlar ve gıda zehirlenmeleri sayılabilir.” şeklinde açıkladı.

Yüksek ateşin hamilelikteki zararlı etkilerinden bahseden Karaman, “Ateş oluştuğundaki gebelik yaşı ve ateşin yükseklik derecesi ve süresi ile ilgilidir. Yüksek ateşin zararlı etkilerinin genellikle 39 derece üzerinde ortaya çıktığı bilinmektedir. İlk üç ay yüksek ateşin hamilelikte en tehlikeli olduğu ve en çok hasar oluşturduğu dönemdir. Bu dönemde organ oluşumları devam etmekte olduğundan ateşin olumsuz etkileri fazladır. Başlıca olumsuz etkiler; Düşük riskinin artması, başgelişim anomalileri, kalp kapak anomalileri, kol ve bacak anomalileri, zeka geriliği.” diye ifade etti.

Bu olumsuz durumlardan tedavi ve korunma yöntemlerini de anlatan Karaman, şunları önerdi; “Hamilelikteki yüksek ateşin tedavisindeki asıl amaç ateşin düşürülmesi ile birlikte ateşe neden olan faktörün ortadan kaldırılmasıdır. Ateşin düşürülmesi için ılık duşlar, soğuk kompresler veParasetamol grubu ateş düşürücü ilaçlar kullanılabilir. Ateş nedeni enfeksiyon dışı faktörler ise bunlardan uzaklaşmak yeterlidir. Sıcak ortamlardan uzaklaşmak, alerjik yiyecekleri tüketmemek gibi.

Korunma tedbirlerinin başında gebelerin enfeksiyon riskinden kaçınmaları gelmektedir. Özelliklehasta olan ortamlara girmemeleri, kalabalık yerlerde maske takmaları faydalı olmaktadır. Vücut direncini artırmak için hamilelerin dengeli beslenmeleri, gerektiğinde multivitamin kullanmaları son derece önemlidir. Hamilelerin ayrıca sıcak hamam, sauna, sıcak küvette banyo gibi ortamlardan kaçınmaları ve güneşte fazla kalmamaları gerekmektedir. Sıcak günlerde ve ortamlarda hamileler çok su içmelidirler.”

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın