17 Ocak 2021

Yumurta yedirin zekasını geliştirin

Her gün düzenli olarak yumurta tükettiği taktirde, çocuğunuzun zekasının artabileceğini biliyor musunuz?<br />
0 0

Anne-babaların üzerinde titizlikle durduğu çocukların beslenmesinde yumurta tüketimi oldukça önemli. İçerisinde bulunan kolin adlı maddenin zihinsel gelişimini olumlu etkilediğini belirten İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ziya Mocan “Günde çocuğunuza yedireceğiniz 2 yumurta zihinsel gelişiminde etkilidir” diyor. Katı yumurtanın kanserojen olduğuna dair iddiaların ise yanlış olduğunu belirten Prof. Dr. Mocan,yumurtayla ilgili şu bilgileri veriyor’

Günde 4 tam yumurta yemek kolesterol yükünü artırır. Ancak yumurta beyazı ve haşlanmış yumurtanın hiçbir zararı yoktur. Yumurta beyazında sadece esansiyel amino asitten zengin proteinler bulunduğundan sağlıklı beslenme de yeri olabilir. Çocukların beslenmesinde en önemli ek gıdalardan biridir. 7 yaş ve üzeri çocuklar günde iki tane yiyebilirler. Çocukların zihinsel ve kemik gelişiminde etkilidir.Yumurtanın sarısında bulunan kolin denilen madde zihinsel gelişimi için oldukça faydalıdır. 

Çocukların zihinse gelişiminde etkili

Yumurta D ve E vitamini ile demir açısından çok zengindir. Çocukların kansızlık tedavisinde etkilidir. Öte yandan besleyici oranı çok yüksektir ve gribe karşı koruma sağlar. Günümüzde içerisinde katkı maddesi olmayan nadir besinlerden biri olan yumurta bebeklik çağından itibaren verilmelidir. 8. aydan itibaren bir bebeğe katı olarak yumurta yedirilebilir. Günde 1 çay kaşığı olarak verilmeye başlanabilir. Beyazı yüksek oranda protein, sarısı ise vitamin deposu olan yumurta fiziksel gelişimi de hızlandırır. Kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirerek soğuk algınlığı ve grip gibi enfeksiyonlara karşı korur. Yumurta yiyen çocuklar daha az enfeksiyona yakalanır. Hastalıkları daha hızlı atlatır. Yağda yumurtanın yağ oranı daha yüksek olacağından haşlanmış yumurta tüketmeyi tercih etmemiz daha doğru olacaktır.

Yumurtanın tazeliği nasıl anlaşılır

Yumurta tüketiminde dikkat edilmesi gereken nokta bayat olup olmadığıdır. 1 bardak suyu 20 gram tuz ile karıştırdıktan sonra yumurtayı bu suyun içine atın. Eğer yumurta batıyorsa taze, yüzüyorsa bayattır. Çünkü bayat yumurtanın içerisindeki su miktarı azalır, bu nedenle hafifler ve suyun içerisinde yükselir.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın