22 Nisan 2021

Yüz Bölgesi Lazer Epilasyonu

0 0

Yüz bölgesi hormonsal nedenlerle kadınlarda en çok tüylenme oluşan bölgelerdendir. Yüz epilasyonunda önemli olan bir nokta da bu hormonsal faktörlerin olup olmadığının araştırılmasıdır. Eğer hormonsal bir neden varsa tedavi edilmelidir. Hastalığın tedavisi ile birlikte epilasyona başlanabilir. yüz bölgesi lazer epilasyon da tıbbi tedavinin bitmesini beklemek gerekli değildir.

Yüz tüylerinde kıl döngüsü hızlıdır. Bu nedenle erkekler her gün tıraş olmak zorunda kalmaktadır. Erkeklerde sakal oluşumundan testesteron hormonu sorumludur. Kadınlarda testesteron hormonu yumurtalıklardan, böbrek üstü bezinden salgılanır, bir kısmı da yağ dokusunda diğer hormonlardan oluşturulur.

Kadınlarda testesteron hormon seviyesi artarsa yüzde tüylenme olmaktadır. Kadınlarda hormon bozukluğunun en önemli ve sık rastlanan nedeni polikistik over sendromudur.

Polikistik over sendromunda yumurtlamada bir bozukluk söz konusudur. Adetler düzensizdir. Aşırı adet kanamaları gözlenebilir. Adet sıklığı azalmıştır.

Hatta 6 ay bile adet görmeyen hastalar vardır. Yumurtalıklarda oluşan küçük kistler testesteron hormonlarının asıl kaynağıdır.

Bu hastalık şeker metabolizmasındaki bir bozukluktan kaynaklanır. Yeni ve güncel etkin tedavileri söz konusudur.
Yüz bölgesinde epilasyon hormonsal nedenlerle zordur ve daha fazla seans gerekmektedir.
Erkekler yüz bölgesinde en çok sakal üstü, boyun ve ense tüyleri için lazer epilasyonu tercih etmektedir.


HANGİ LAZER SİSTEMİ YÜZ BÖLGESİNDE EN ETKİLİDİR?

Lazer epilasyon amaçlı en çok kullanılan Lazer tipleri alexandrite, diode ve nd:yag lazerlerdir. Bu lazer tiplerinden alexandrite lazerler yüz, boyun, ense bölgesinde kullanılmamalıdır. Çünkü yüz bölgesinde ince tüyleri arttırabilir ve tüyleri kalın kıllara dönüştürebilir.

Diode lazerlerin bilinen bu yan etkisi yoktur. Diode lazerler yüz bölgesinde rahatlıkla kullanılabilir. Hatta bir kısım ince tüyde bile etkilidir. Yani özetle yüz epilasyonu düşünüyorsanız mutlaka diode lazer kullanan bir merkeze ulaşmalısınız.
Nd:yag lazerler tetikleme yapmazlar fakat hem ağrılı lazerlerdir hem de başarı oranları düşüktür.

Yüz epilasyonu istiyorsanız size önerimiz diode lazer kullanan bir merkeze gidiniz. Doktorla yüz yüze görüşüp bilgi alınız.

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın