17 Ocak 2022

%100 Pamuk Nevresimlerden Hangisini Tercih Etmeliyiz?

0 0
3 min read
0 0

Keyifli, rahat ve sağlıklı bir uyku uyuyabilmek için, nevresim seçimimize ekstra özen gösteriyoruz. Güvendiğimiz markaların ürünlerini tercih ederek, aradığımız en ideal nevresimlere sahip olmaya çalışıyoruz.

Tahmin ediyoruz ki bir çoğu tüketici alışverişlerinde ranforce, percale, saten gibi terimler duymuştur. Belki üstünkörü kafanızda bir sınıflandırma yapabiliyorsanız da, teknik olarak bu kelimelerin ne anlama geldiğini sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Böylece ürün seçimlerinizde sizlere yardımcı olmayı amaçlıyoruz.

Tamamen pamuk dokuma olan nevresim takımı sınıflandırmasında 4 ana ürün grubuyla karşılaşıyoruz; Creton, ranforce,percale(poplin), saten. Bunları madde madde açıklamaya çalışırsak;

Creton Nevresim Takımları

Pamuktan dokunmuş nevresimlerde başlangıç seviyesi diyebiliriz. 42-48 tel sıklığına sahip olan bu ürünler, kalın ipliklerle dokunmuşlardır. Bahsedeceğimiz diğer ürün gruplarınna göre seyrek bir dokuma yapısına sahiptirler. Polyester karışımlı olarak da piyasa da bulunan creton nevresim takımlarıyla karşılaşmak mümkün. Bunu dikkate alarak, satın almadan önce, nevresimin içeriği hakkındaki açıklamaların yeterli olduğundan emin olun. Bunu satın aldığınız mağazaya sorarak ya da üreticinin internet sitesini inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Ranforce Nevresim Takımları

Genellikle 55-70 tel sıklığı aralığındaki pamuk dokuma nevresim takımlarına verilen isimdir. Yine de şunu belirtmeliyiz ki piyasada ranforce adıyla satılan çoğu ürün elli iki ya ad elli yedi tel sıklığında üretilmektedir. Creton kumaşlara göre daha kullanışlılardır. Fiyat olarak ideal fiyat aralıklarında oldukları için, çoğu markanın %100 pamuk nevresim takımları kategorisinde amiral gemisi görevi görmektedir. Açıklamaya çalıştığımız ürün grupları arasında en çok tercih edilenin ranforce olduğunu söyleyebiliriz.

Percale Nevresim Takımları

Çoğu kaynakta 70 tel sıklığı (ya da 70-80 arası) olarak dokunmuş, poplin kumaş olarak üretilmiş nevresim çeşididir (Piyasada bu verdiğimiz değerden daha seyrek dokunmuş kumaşlara da percale diye nitelendiren markalar mevcut. Bu sebeple, alacağınız ürünün detaylarını öğrenerek karar vermenizi öneririz). İnce penye ipliklerden dokunmuş, ranforce ve creton kumaşa göre daha parlak, daha sık ve de daha yumuşak bir dokuya sahiptirler. Fiyat olarak, biraz daha yüksek segmentte yer alırlar.

Pamuk Saten Nevresim Takımları

80-120 tel sıklıkları arasında saten örgüsüyle dokunmuşlardır ( Polyester saten ile karıştırılmamalıdır). Son derece yumuşak dokusuyla, rahatına düşkün tüketiciler tarafından tercih edilirler. Genellikle bu ürünlere, üretim aşamasında merserizasyon işlemi uygulanır. Bu da dayanılıklarının artmasına sebep olur. Sık dokumasından ve kullanılan ince ipliklerden dolayı, boyanın yüzeye tutunması çok daha doygun, baskı kaliteleri üst düzeydir.

Kısaca özetlemek gerekirse, bu verdiğimiz bilgiler ev tekstili sektöründe standart sayılabilecek değerlerdir. Fakat yazımızın bazı yerlerinde belirttiğimiz gibi alacağınız nevresim takımları hakkında detaylı açıklamaları üreticisinden ya da satış kanalından öğrenebilmeniz, ürün tercihinizi daha doğru bir şekilde yapmanıza olanak sağlayacaktır.

Bu yazı  http://www.arzumdekor.com.tr adresinde bulunan  “Nevresim Takımı Nedir? Çeşitleri Nelerdir?” adlı yazıdan yararlanarak yazılmıştır. Kaynak makaleyi okumak isterseniz Arzumdekor ‘un nevresim takımları ile ilgili yazdıkları makalele göz atabilirsiniz.

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın