Zenginler fakirlerden daha çok yaşıyor

İngiltere’de yapılan bir araştırmada zenginlerle yoksullar arasındaki ortalama ömür farkının sekiz yıl olduğu belirlendi.

11 Mayıs 2015 Pazartesi, 14:40

Guardian gazetesinin haberine göre, Londra’daki Imperıal College tarafından 2012 nüfus verileri temel alınarak yapılan bir araştırmaya göre, 2030 yılına kadar ülkenin varlıklı bölgelerinde ortalama yaşam beklentisi 90’a çıkacak.

Bu durumun emeklilik sistemi, sağlık ve sosyal hizmetler üzerindeki baskıyı daha da artırması bekleniyor. Araştırmadaki en çarpıcı verilerden biri de ülkenin zengin ve yoksul bölgeler arasındaki ortalama yaşam beklentileri arasındaki fark.

Kadınları ömrü 87 yıl

Blackpool’da ortalama ömür beklentisi 75.2 yıl. Londra kent merkezindeki insanlar ise ortalama 87.3 yıl yaşıyor. Burada kadınların ortalama ömrü 87.3 yıl. Londra’nın en zengin semtleri Kensington ve Chelsea’de de oranlar buna yakın. Zengin ve yoksul bölgeler arasındaki farkın, İngiltere’yle Sri Lanka ya da Vietnam’daki ortalama yaşam beklentisi arasındaki farka eşit olduğu belirtiliyor.

Fark’ Yoksulluk

Sonuçları Lancet dergisinde yayımlanan araştırmaya öncülük eden Prof. Mecid Ezzati, bu farkın kemer sıkma önlemleri ve yoksulluktan kaynaklandığını söyledi. Muhafazakar ve Liberal Parti koalisyonunun kemer sıkma söylemiyle sağlık ve sosyal yardım alanında kamu harcamalarını kestiğine dikkat çeken Ezzati, bunun eşitsizliği artıracağını ve özellikle çocukları, çalışma yaşındaki kişileri ve yoksul sosyal grupları olumsuz etkileyeceğini belirtti.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...