user
Dekorasyon Tarzınızı Duvarlara Yansıtın

Sıradaki içerik:

Dekorasyon Tarzınızı Duvarlara Yansıtın

e
sv

Ayak parmaklarında soyulmaya zeytinyağı ile doğal çözüm!

Deride soyulma, ayakların alt kısmı da dahil olmak üzere vücudun birçok yerinde meydana gelebilir. Ayak tabanındaki derinin soyulmasının en yaygın nedenleri cildin kuru olması, ayaklarda terleme, sedef hastalığı, atlet ayağı ve egzamadır. Ayakta soyulma sorunu yaşıyorsanız ayaklarınıza her gün nemlendirici veya zeytinyağı sürmelisiniz.

Birçok insan ayaklarda, ayak parmaklarında, topuklarda ve ayak altlarında soyulma problemi yaşamaktadır. Bu durumun altında çeşitli nedenler yatabilir. Ayaklarda soyulmanın en sık karşılaşılan nedenleri ise; cilt kuruluğu, egzama, kontakt dermatit, sedef hastalığı ve mantar hastalığıdır. Ayaklarda soyulma problemi cildiye doktorunu vereceği tıbbi kremlerle tedavi edilebilir. Zeytinyağı, aloe vera jel, gül suyu da ayaklarda soyulma sorununa iyi gelecektir.
AYAKLARDA SOYULMA NEDEN OLUR?

MANTAR ENFEKSİYONU

Ayak soyulmasının en yaygın nedeni mantar enfeksiyonudur. Bu durum ayakta, ayak parmaklarında soyulma ile birlikte kızarıklık ve kaşıntıya da sebep olabilir. Tedavisi mantar ilaçları ve cilde sürülerek kullanılan mantar kremleri ile yapılır.

CİLT KURULUĞU

Ayaklarda deri soyulmasının bir diğer yaygın nedeni cildinizin kuru olmasıdır. Kuruyan cilt sorulmaya daha yatkın hale gelir. Özellikle de kış aylarında ve kuru iklim bölgelerinde yaşayan kişilerde cilt kuruluğu sebebiyle ayaklarda soyulma, çatlama, kuruma ve kanama gibi problemler görülebilir. Ayaklarda kuru cilt probleminin sebebi iç etmenler veya dış faktörler olabilir. Dış faktörlere örnek olarak güneş yanığı, uzun süreli sıcak duş alma alışkanlığı, düşük nem, dehidrasyon, sigara ve stres verilebilir. İç etmenler ise genetik, yaşlanma, ve tiroid problemleri olabilir.

 

EGZAMA

Egzama bir çeşitli cilt hastalığıdır. Egzama hastalığında bağışıklık sistemimiz vücudumuzdaki bazı hücreleri düşman olarak görüp onlara saldırır. Egzama sonucunda ciltte kuruluk, döküntü, ağrılı kızarıklıklar, beyaz lekeler ve kabarcıklar gibi belirtileri ortaya çıkar. Ayaklarda egzama olması da ayak tabanlarında, ayak parmaklarında ve ayak genelinde soyulmaya sebep olabilir.

AZ SU İÇME ALIŞKANLIĞI

Vücutta oluşan dehidrasyon ayaklarda derinin soyulmasına yol açabilir. Bu durum genellikle az su içme alışkanlığından kaynaklanabilir.

SEDEF HASTALIĞI

Kronik bir bağışıklık sistemi hastalığı olan sedef hastalığında, bağışıklık sistemi sağlıklı dokulara saldırır. Dolayısıyla bu durum sonucunda cilt hücreleri normalden çok daha hızlı çoğalmaya başlar. Özellikle dirsekler, dizler ve ayakların alt kısmında görülen sedef hastalığı vücudun herhangi bir yerinde de meydana gelebilir. Sedef hastalığı da ayakta soyulma nedenlerindendir.

ATLET AYAĞI / SPORCU AYAĞI (ATHLETE’S FOOT)

Ayak ayak parmakları veya tırnakların altında sarı veya beyaz lekelere yol açan oldukça bulaşıcı olan mantar enfeksiyonuna atlet ayağı denilmektedir. Çoğunlukla havuzlar, soyunma odaları ve kalabalık kullanılan duş yerlerinde, ıslak zemine ayağın teması ile meydana gelir. Atlet ayağı ayaklarda kaşıntı, kuruluk ve soyulmalara neden olabilir. Genellikle mantar önleyici krem ve ilaçlar kullanılarak tedavi edilebilmektedir.

ŞEKER HASTALIĞI

Ayaklarda soyulmanın bir diğer sebebi ise şeker hastalığı olabilir. Bu durumun sebebi şeker hastalığının vücutta kan akışını olumsuz etkilemesidir. Azalan kan akışı ayakta çatlama, kuruma, soyulma ve kanamalara sebep olabilir.

AYAKLARDA, AYAK ALTI ve AYAK PARMAKLARI ARASINDA SOYULMA NASIL GEÇER?

Ayaklarınızda ve ayak parmaklarında soyulmadan muzdaripseniz Cildiye doktoruna gitmelisiniz. Doktor sorunu tespit edip gerekli tedaviyi uygulayacaktır. Örneğin bu sorun mantar hastalığından yahut sedeften kaynaklıysa bu hastalıkları tedavi eden ilaç ve krem reçete edecektir.

Hergün ayaklarınıza nemlendirici veya vazelin sürmek de soyulmayı önlemeye yardımcı olacaktır.
Günde 8-10 su bardağı su içmeye devam edin.

AYAKLARDA, AYAK ALTI ve AYAK PARMAKLARI ARASINDA SOYULMA İÇİN DOĞAL ÇÖZÜMLER

ILIK SUDA BEKLETME

Ayaklarda soyulma problemi için ılık su yöntemini kullanabilirsiniz. Bunun için küçük bir leğene ılık su koyup ayaklarınıza her gün bu suda 10 dakika bekletin. Su sayesinde yumuşayan ayaklarda biriken ölü deri hücreleri ponza taşı veya bir fırça ile nazikçe temizlenebilir. Ayaklarınızdaki ölü deri hücrelerini ovalayarak temizledikten sonra ayaklarınıza yıkayıp kurulayın. Sonrasında ayaklarınıza nemlendirici losyon veya bir ayak kremi sürerek bakımı tamamlayın. Bu işlem sonrasında ayağın nemini koruması için bir çift çorap giyin. Bu yöntemi düzenli olarak tekrarladığınızda ayaklarınızdaki soyulmaların durduğunu fark edeceksiniz. Bu yöntemi daha etkili olması için ayağınızı beklettiğiniz suyun içerisinde bir avuç epsom tuzu ekleyebilirsiniz. Epsom tuzu magnezyum açısından zengin olduğu için vücuttan toksinleri atar ve ayaklarda soyulma problemini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

ZEYTİNYAĞI

Ayaklarda, ayak parmaklarında ve topuklardaki deri soyulmasına zeytinyağı ile çözüm bulabilirsiniz. Ayaklarında düzenli olarak zeytinyağı ile masaj yaparak ayağınızın nemli kalmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için bir miktar zeytinyağı, hindistan cevizi yağı veya badem yağını bir cezvede biraz ılıtın. Ilık haldeki yağı ayağınıza bolca sürerek masaj yapan. Ayaklardaki soyulma problemi probleminizi ortadan kalkana kadar bu yöntemi günde 2 veya 3 kez tekrarlayın.

ALOE VERA JEL

Aloe vera jel binbir derde devadır. Aloe vera jel ayaklardaki soyulmaya da iyi gelir. Bunun için 2 yemek kaşığı aloe vera jeli ve birkaç damla E vitamini yağını karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı ayağınıza sürün ve kendi kendine kurumaya bırakın. Sonrasında ise ayaklarınızı ılık suyla durulayın. Bu yöntemi en az 1 hafta boyunca günde 2 veya 3 kez tekrarlayın.

GÜL SUYU

Bir kapta eşit miktardaki gliserin ve gül suyunu karıştırın. Bu karışımı ayaklarınıza sürüp 20 dakika bekletin. Bekleme süresi dolduğunda ayaklarınızı ılık su ile durulayın. Bu yöntemi günde 2 kez tekrarlayın.

VİCKS

Ayaklarınızdaki soyulma problemi için Vicks kullanabileceğiniz biliyor muydunuz? Çok etkili bir cilt yumuşatıcı olan Vicksi ayaklarınıza kalın bir tabaka şeklinde uygulayıp birkaç dakika masaj yapın daha sonra bir çift çorap giyerek gece boyunca ayaklarınızda bekletin. Sabah kalktığımızda ayaklarınızı ılık suyla durulayın. Bu yöntemi 1 hafta boyunca günde 1 defa tekrarlayın.

  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.