user
Mükemmel Lezzeti ile Kemalpaşa Tatlısı

Sıradaki içerik:

Mükemmel Lezzeti ile Kemalpaşa Tatlısı

e
sv

Bebeğiniz İçin Aylara Bağlı Olarak Oyuncak Seçimini Nasıl Yapmalısınız?

Çocuklar hayatı bebeklik döneminden başlamak kaydıyla oyuncaklarla keşfederler.  Oyuncaklarla geçirdikleri zaman bebekler ya da çocuklar için sadece keyif ya da eğlence anlamına gelmiyor. Aynı zamanda tercih edilen oyuncakların çocukların gelişimi açısından daha çok büyük bir önem taşıdığını belirtmeliyiz. Elbette oyuncak seçiminin bebeklerin yaşına uygun olması da üzerinde durulması gereken hususlardan biridir. Onların gelişimine katkıda bulunmak istiyorsanız hangi dönemde hangi oyuncakların daha ideal bir seçim olabileceğini de öğrenmeniz gerekiyor.

Doğumdan sonra bebeklerin bilişsel, sosyal ve psikomotor yetileri gelişmeye başlar. Bu gelişim sürecinde oyuncakların rolü bir hayli fazladır. Oyuncakları kullanmaları onların aslında problem çözme yetisi kazanmalarını da sağlıyor. Neden – sonuç ilişkisi kurmaları, ince motor becerileri kazanmaları ve hatta kas gelişimleri açısından bir oyuncakların büyük bir önemi var. Bebeklerin doğru zamanda doğru oyuncaklarla zaman geçirmesi onların gelişimlerine katkıda bulunmayı sağlayacaktır. Hangi dönemde hangi oyuncakları yönelmeleri gerektiği konusunda sizlere fikir verecek bilgileri hemen aktaralım.

Yenidoğan Bebekler İçin Oyuncak Seçimi

Yenidoğan bebek oyuncakları titizlikle seçilmelidir. Nedeni ise bebeklerin bu dönemde nesneleri ağızlarına götürerek keşfetmeye çalışmalarıdır.  Bu nedenle öncelikli olarak bebeklerin ağzına girmeyecek büyüklükte olan oyuncaklara yönelmek gerekir. Bu sayede olası kazaların önüne geçmek de mümkün olacaktır.  Elbette oyuncakların kesici ya da delici bir parçasının olmamasına dikkat etmelisiniz.  Kolaylıkla kopan bir parçasının bulunmamasına da özen gösterin.  Seçtiğiniz oyuncaklarda bulunması gereken bu özelliklere ilerleyen dönemlerde de dikkat etmeniz gerekiyor.

Yeni doğan bebekler damaklarını oyuncaklarla karışırlar. İdeal yumuşaklıkta olan oyuncak çeşitleri genellikle diş kaşıyıcı gibi isimlerle adlandırılıyor. Bu ürünleri tercih ederseniz bebeklerin güvenli bir şekilde oyun oynamalarına ve nesneleri keşfetmelerine olanak tanımış olursunuz. Diş kaşıyıcılar genellikle sterilize edilmiş kauçuk malzemeler kullanılarak üretiliyor. Bu nedenle bebekler dudakları ya da damakları ile ısırsalar bile herhangi bir problem yaşanmıyor. Ancak olabildiğince kaliteli markalar tarafından üretilmiş olan diş kaşıyıcı oyuncaklara yönelmeye özen göstermelisiniz.

1 Aylık Bebekler İçin Oyuncak Seçimi

Bebekler 1 aylık olduklarında artık işitsel yetileri de gelişmiş olur. Bu nedenle çıngıraklı oyuncaklar gibi ses çıkaran nesnelere daha fazla ilgi gösteriyorlar. Müzikli ya da hışırtılı oyuncak çeşitlerine yönelmeniz durumunda bebeklerin işitsel dünyalarının gelişmesine de katkıda bulunmuş olacaksınız. Günümüzde pek çok farklı marka tarafından bebekler için onlarca farklı ürün modeli geliştiriliyor. Tercih yaparken seçtiğiniz oyuncakların güvenli olmasına ve kolaylıkla kopan bir parçasının bulunmamasına da dikkat etmelisiniz.

2 – 3 Aylık Bebekler İçin Oyuncak Seçimi

2 – 3 aylık olan bebekler el göz koordinasyonu kurma noktasında  oyuncaklardan bir hayli yardım alır. Bu dönemde ince motor becerilerinin gelişmesini sağlayacak olan oyuncak çeşitlerine de yönelmek gerekiyor.  Kumaş kullanılarak hazırlanan oyuncaklar ya da silikon ve kauçuk gibi daha esnek bir yapıya sahip olan ürünler tercih edilebilir.  Bu dönemde görsel açıdan da gelişimleri devam eder. Dolayısıyla canlı renklerin kullanıldığı oyuncaklar bebekler için daha ideal bir seçenek olacaktır.

4 – 6 Aylık Bebekler İçin Oyuncak Seçimi

Bu dönemde bebeklere artık içinde bulundukları dünyaya daha fazla adapte olmuşlardır. Birbirine geçen halkalar ya da kutular gibi  problem çözme yetilerini geliştirecek olan oyuncak çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Resimli kitaplar ya da minderler gibi oyuncakların da bu dönemde olan bebeklerin bir hayli ilgisini çektiğini söyleyebiliriz. Bununla birlikte daha önceki dönemlerde oynadıkları ses çıkaran,  ışıklı ya da müzikli oyuncaklar yine ilgilerini çekmeye devam eder.

7 – 12 Aylık Bebekler İçin Oyuncak Seçimi

Bebeklerin oyuncaklarını yere atmaktan  a da onları koparmaya çalışmaktan zevk aldıkları dönem işte bu dönemdir.  Dolayısıyla güvenli materyallerden hazırlanan oyuncak çeşitlerine yönelmek gerekiyor. Çocuklar bu dönemde oyuncaklarına bağlanmaya başlar. Bazı oyuncaklarla daha fazla zaman geçirmek isteyebilirler. Oyuncakları ellerinde sallamak ya da kopabilecek parçaları yerinden çıkarmak eğiliminde olurlar.  Kolaylıkla kırılmayan ya da kırılsa bile bebeklere zarar vermeyen materyallerden üretilen oyuncakları tercih etmelisiniz.

12 – 24 Aylık Bebekler İçin Oyuncak Seçimi

Bu dönemde artık bebeklik çağı yavaş yavaş sona ermeye başlar ve çocukluk çağına girerler.  Dolayısıyla tercih edilen oyuncaklarında bilirdi nesneleri net bir şekilde yansıtıyor olması gerekir. Sevimli hayvan figürleri ya da oyuncak araba gibi ürünlere yönelebilirsiniz. Bu dönemde çocukların taklit etme eğiliminin de başladığını belirtmek gerekiyor. İlk olarak anne ve babalarını taklit etmeye başlarlar.  Bu dönemde anne ve babaların çocuklarla birlikte oyun oynaması çocukların oyuna daha fazla ilgi göstermesi anlamına geliyor.  Tüm ailenin katılabileceği oyuncak çeşitlerinin tercih edilmesine özen gösterebilirsiniz.  Bir süre sonrasında çocuklar kendi kendilerine de oyuncakları ile keyifli bir şekilde zaman geçirmeye başlayacaktır.

Bebeğinizin yaşına ve gelişimine uygun olan oyuncak çeşitlerini bulmak için internetten faydalanabilirsiniz. Joker.com.tr adresine tıklamanız durumunda her yaş grubuna uygun olan ve seçkin markalar tarafından üretimi gerçekleştirilen  oyuncakları kolaylıkla temin edebilirsiniz. Bu internet sitesinde oldukça geniş bir seçenek yelpazesi sunuyor. Bebekler için onlarca farklı seçenek arasından keyfi bir şekilde tercih yapmanız mümkün olacak.

  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.