user
Adetliyken Ped Yerine Ne Kullanılır?

Sıradaki içerik:

Adetliyken Ped Yerine Ne Kullanılır?

e
sv

Dans Etmek Kilo Vermenize Yardımcı Olur Mu?

Fazla kilolardan kurtulmak sağlığınıza iyi yönde etki edebilir. Bununla birlikte kilo verme hedefleri yolunda yapılan çalışmalar ve uygulamalar rutinin zorluğu ve çoğu zaman can sıkıntısı nedeniyle genellikle yarıda bırakılabiliyor ve unutulabiliyor. Birden fazla diyet planı denediyseniz ve başarısız olduysanız kilo vermenin daha eğlenceli ama etkili yolları olduğunu araştırmaya başlamış olabilirsiniz.

Çoğumuz dans etmeyi severiz ve dans etmek bize bir sürü fayda sağlar. Eğlencelidir ve bir grup ortamında yapıldığında da topluluk duygusu uyandırır ve sizi motive eder. Dans etmenin kilo vermenize yardımcı olup olmayacağını bilmek ister misiniz? Ne kadar süre dans etmelisiniz? Kilo vermek için dans etmeyi öğrenmeniz gerekiyor mu? Bu soruların yanıtlarını ve daha fazlasını haberimizin devamında bulabilirsiniz…

Dans ederek nasıl zayıflanır?

Dans, birçok insanın sağlıksal açıdan yararına olan sahip aerobik bir aktivitedir. 180 pound (yaklaşık 81 kg) ağırlığındaki bir kişi, break dance gibi yüksek tempolu bir dansla sadece 15 dakikada 126 kalori yakabilir. Bu nedenle, kilo vermek istiyorsanız dans etmek kalori harcamanın eğlenceli bir yolu olabilir.

Kilo vermek için kalori açığı oluşturmanız gerekir. Bu, yaktığınızdan daha az kalori almanız gerektiği anlamına gelir. Diyetisyenlere göre vücutta 3.500 kalorilik bir eksiklik 1 pound (0,45 kg) kilo vermeye yol açıyor. Dans etmek kesinlikle daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olacaktır ancak aslında kilo vermenize yol açacak bir kalori açığı oluşturmak için beslenmenizi de kontrol etmeniz gerekir.

Beslenmenize dikkat ediyorsanız düzenli dans ederek istikrarlı bir şekilde kilo verebilirsiniz ancak sınırlı bir süre içinde kilo vermeye çalışıyorsanız veya altı haftalık kilo verme yarışına girdiyseniz dansı başka bir egzersizle, mesela kuvvet antrenmanıyla birleştirerek kilo verebilirsiniz. Çünkü bu durumda daha hızlı sonuç alırsınız.

 

Kilo vermeye yardımcı en iyi dans türleri

Herhangi bir aerobik egzersizde olduğu gibi, dans stili ne kadar yoğun olursa o kadar çok kalori yakarsınız. Dans kalp atış hızını artırır ve tüm dans türleri kalp sorunu olan kişiler için uygun olmayabilir. Fazla vücut ağırlığınızı kaybetmek ve formda kalmak için dansı seçerken mevcut fiziksel durumunuzu ve nelerden hoşlandığınızı da göz önünde bulundurmalısınız.

1- Salon dansları

Salon dansı; vals, tango, rumba vb. partner dans stillerini içerir. Salon dansı normalde yavaş tempoludur ve diğer yoğun dans stillerine kıyasla daha az kalori yaktırır. Dansa yeni başlayan, eklem sorunları olan ve aynı zamanda ağır bir fiziğe sahip kişiler için harika bir tercih olabilir.

Bu dans stili; bacak, göbek ve sırt kaslarının çalışmasına yardımcı olur. Esnekliği ve dengeyi geliştirmek için de idealdir. Vücut ağırlığı 170 pound (yaklaşık 77 kg) olan bir kişi, 30 dakikalık salon dansıyla yaklaşık 134 kalori yakabilir.

2- Bale

Dansın tekniğe, esnekliğe ve güce odaklandığı klasik bir dans biçimidir bale. Bu dans sırasında göbek, bacak, el ve sırt kaslarını çalıştırırsınız. Bale yüksek yoğunluklu bir dans formu değildir, daha az kalori yakar ama kas gücünüzü, esnekliğinizi ve çevikliğinizi geliştirebilir.

Bale genellikle eklem sorunları veya ağır vücudu olan kişiler için uygun değildir. Farklı seviyeleri vardır ve eğer siz yeni başlayan biriyseniz herhangi bir yaralanmayı önlemek için temel seviyeden başlamalısınız. 30 dakikalık bale, 170 pound (yaklaşık 77 kg) ağırlığındaki bir kişide yaklaşık 202 kalori yaktırır.

3- Oryantal dans

Oryantal dans, egzersiz yapmanın eğlenceli bir yoludur ve aynı zamanda önemli miktarda kalori yakmaya yardımcı olur. Karın kasları için yüksek tempolu bir egzersizdir ve aynı zamanda göbek, sırt ve bacak kaslarını çalıştırır. Kolay değildir ama kalori yakmada oldukça etkilidir. Göbek dansı, göbek yağlarını eritmenin harika bir yoludur.

Orta doğu kökenli bu eşsiz dans formunu öğrenmek için oryantal dans kurslarına katılabilirsiniz. Bu dansa aşina değilseniz, ilginizi çekip çekmediğini öğrenmek için önce birkaç çevrimiçi videoya göz atın. Hareketsiz kalmayın: Dans ettiren 15 şarkı yazısını okumak için tıklayınız…

4- Hip hop

Daha ince bir vücuda sahip olmayı hedefliyorsanız hip hop dansı gerçekten buna yardımcı olabilir. Hip hopta yoğun dans hareketleri vardır ve minimum sürede çok fazla kalori harcatır.

Hip hop bir tüm vücut egzersizidir. Bacak ve merkez kaslarını güçlendirmenin yanı sıra denge, esneklik ve çevikliği de geliştirir. 170 pound (yaklaşık 77 kg) ağırlığındaki bir kişi, 30 dakikalık hip hop dansıyla 235 kalori yakabilir.

5- Zumba

Zumba, temelde bir fitness programıdır ve vücudu inceltmek için oldukça etkilidir. Bu Latin esintili, dansa dayalı tüm vücut antrenmanı, kalori yakmaya yardımcı olan yüksek ve düşük yoğunluklu hareketleri içerir. Zumbanın farklı formları vardır ve ayrıca seansta ağırlığı birleştirerek daha fazla kalori harcamaya yardımcı olan varyasyonları da vardır.

Zumba karın bölgesini, kalça kaslarını ve bacak kaslarını hedefleyen bir dans türü. Spor salonunda bir Zumba sınıfına katılabilir veya internette bulunan videolardan öğrenebilir ve aynı faydaları elde etmek için odanızda pratik yapabilirsiniz.

Dans, etkili bir kardiyo egzersizi ve kilo vermenin eğlenceli bir yoludur. Yüksek tempolu dans, daha fazla kalori yaktıkça fazla kilolardan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Farklı dans türleri vardır ve en iyi sonuçları almak için kondisyon seviyenize, sağlık durumunuza ve isteklerinize göre birini seçmelisiniz. Dans türünü öğrenmek için bir dans kursuna katılabilir veya bunları videolardan öğrenebilir ve aynı sağlık faydalarını elde etmek için kendi başınıza pratik yapabilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.