user
Fark Etmeden Yaptığınız 11 Sağlıksız Alışkanlık

Sıradaki içerik:

Fark Etmeden Yaptığınız 11 Sağlıksız Alışkanlık

e
sv

Demre’de Gezilecek Yerler

Doğal güzellikleri ve tarihi eserleriyle ön plana çıkan Demre’de gezilecek onlarca yer var. Dinlenme ve tatilin keyfini çıkarmaya fırsat kollayan kişilerin durak noktası halindedir. Antalya’nın ilçelerinden biri olan Demre, Finike ve Kaş arasında bulunur. İl merkezine yakın olan bu yer yaklaşık olarak 150 km uzaklıktadır. Doğal güzellikleri tarihi yapıları ve deniz turizmi ile yaz aylarında çok fazla turist taşıyan bir yer olarak bilinir. Demre, yaz tatilini rahatlıkla ve keyifle geçirilebilecek bir yerdir şehrin tarihini keşfetmek ve tarihe yapılarını ziyaret ederek geçmişe yolculuk yapmak mümkündür. Sakin atmosferi ve doğa ile iç içe olan konumuyla yerli ve yabancı bütün insanların ilgisindedir. Kışın bitiminde ve ilkbaharın filizlendiği dönemlerde hareketlenmeye başlayan bu yer genel özellikleri ile pek çok medeniyete ev sahipliği yapar. Bu yere gitmek ve tarihini araştırmak oldukça kolaydır. Uygun fiyatlı uçak bileti, otobüs bileti ya da araç kiralama hizmeti ile kolaylıkla bu yere ulaşabilir. Konforlu ve birbirinden kaliteli konaklama seçenekleri ile rahat bir dinlenme alanı bulabilir.

Burada sürekli olarak gezilen yerler aşağıda maddeler halinde yer alır.

 • Kekova Adası
 • Simena Antik Kenti
 • Demre Kuş Cenneti
 • Myra Antik Kenti
 • Beymelek Lagünü
 • Nicholas Kilisesi diğer bir adıyla Noel Baba Kilisesi
 • Andriake Antik Kenti
 • Likya Medeniyetler Müzesi

Yukarıda belirtilen yerler göz alıcı görünümü ile her sene turist çekmeyi başarır. Günlük hayatta görülmeyen eşsiz manzaralara sahip olan bu yerler fotoğraf tutkunlarının ilgisindedir. Birbirinden renkli kuş türlerine ev sahipliği yapan Demre kuş cenneti doğa ile barışık bir yerdir. Çok fazla para harcamadan kaliteli gezinti için kuş cennetine rotayı çevirmek gerekir.

Myra Antik Kenti ise Likyalılar tarafından milattan önce 5’inci yüzyılda kurulan bir kenttir. Hristiyanlar açısından önemli bir bölge olarak bilinen bu yer çok fazla tarihi iz barındırır. Giriş ücreti oldukça makul bir fiyattır.

Tarihi ve doğasıyla ziyaretçilerin etkisi altına alan Demre her bütçeye uygun her zevke hitap eden otellerini le dikkat çeker. Tatil planını tam anlamıyla yerine getirmeye olanak sağlar. Demre otelleri ile restoranlarıyla ve kültürel mirası ile tatil rotasını değiştirecek güzelliktedir.

Beymelek Lagünü yaz dönemlerinde oldukça popüler olan bir yer olarak bilinir. Cemre ilçe merkezine 10 kilometre uzaklıkta bulunan bu lagün bölgenin tabiat güzelliklerini en iyi şekilde anlatır. Özel araç, taksi ve beymelek minibüsleri ile gerçekleştirilebilen seyahat sonunda bu yere ulaşmak mümkündür. Bu lagünün içerisinde yaklaşık olarak 15 adet balık türü yaşar. Bu yerde dalyan balıkçılığı da yapılır. Yaklaşık olarak 6 hektar alanı kaplayan bu yerde ortalama olarak en az 30 çeşit kuş türü yaşar. Benzersiz manzarası sessiz ve dinlendirici atmosferi çeşitli balıkçılık aktiviteleri ile turistlerin ilgi odağı olan lagün aynı zamanda birbirinden güzel manzara fotoğraflarına da ev sahipliği yapar. Bu yerin sıklıkla tercih edilmesine neden olan bir diğer unsur da ücretsiz giriş yapılabiliyor olmasıdır. Halk dilinde Noel Baba kilisesi olarak bilinen St. Nicholas Kilisesi Demre’nin  sembolik yapılarından biridir. Bu yere kolayca ulaşabilmek mümkündür. Günümüzde UNESCO Dünya Miras Alanı olarak bilinen bu yerde Myra Antik Kenti’nde piskoposluk yapmış Aziz Nikolas’ın da mezarı bulunur. Bu nedenle oldukça kıymetli bir yerdir.

Demre’ye bağlı Büyükkum Mahallesi’nde bulunan Andriake Antik Kenti ve Likya Medeniyetler Müzesi yürüyerek ulaşılabilecek bir mesafededir. Likyalıların bölgede hakimiyet kurduğu dönemlerden bugüne kadar ulaşan antik kent çeşitli arkeolojik kazılarla daha değerli hale getirilir. Hemen yanında bulunan müze Likyalılara ait tarihi yapıları barındırır. Tarihi dönemlere ev sahipliği yapan bu yeri ziyaret ederek kazı çalışmalarını inceleyebilir aynı zamanda bölgede bulunan müzede tarihi eserleri görebilmek ve tarihi bilgiyi tazelemek mümkün hale gelebilir.

Demre Göz Alıcı Yer

Demre göz alıcı yer olarak pek çok kişinin gittiği bir yerdir. Bu yerde yapılacak aktiviteler aşağıda maddeler halinde yer alır.

 • Müzeleri ve tarihi yerleri gezerek bilgilenmek mümkündür.
 • Doğal güzelliklerin dinlendirici etkisini kapılmak kişide sakinlik uyandırır.
 • Piknik yürüyüş gibi etkinlikleri yapmak mümkündür.
 • Otel konaklama gibi çok sayıda alternatif ile tatilin keyfini taçlandırmak mümkündür.

Demre diğer turistik ilçe ve beldelere göre ucuz konaklama seçenekleri sunar. Konaklama konusunda Kale bölgesi çok rağbet gören bir yerdir. İnternette küçük bir araştırma yaparak bu yerin en iyi otellerine erişmek mümkündür. Göz alıcı ve rahat bir tatil için en ideal olan bir yerdir. Havaların ısınmaya başlamasıyla beraber bu yer için valizler hemen dolar. Keyifli tatil deneyimi için pek çok kişinin durak noktası halindedir. Restoranları, dinlenme alanları ve kültürel mirasları ile güzel bir tatile ev sahipliği yapar. Konaklama, yeme, içme gibi giderlerin minimum düzeyde tutulabileceği çok avantajlı bir yerdir. Görsel olarak birçok haritası bulunur. Gezilip görülecek her bir yeri birbirinden farklı atmosfere sahiptir. Gezilecek ayrı ayrı pek çok yerinin bulunması sunduğu avantajlardan sadece birisidir.

Güzel ve göz alıcı mekanlara ev sahipliği yapan Demre bulunduğu konum ile tatilcilerin ruhuna dinginlik verir. Yoğun bir iş hayatı yaşayan kişilerin dinlenmek ve tazelenmek için başvurduğu ilk yerdir. Uygun fiyata pek çok gezenti imkanı sunan Demre turistlerin de gözbebeğidir.

 • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.